Facebook tužio programere Android aplikacija zbog prevare sa oglasima
Društvene mreže, 09.08.2019, 03:00 AM

Facebook je podneo tužbu protiv dvojice programera Android aplikacija zbog toga što su koristili pametne telefone korisnika za lažne klikove na Facebook oglase.
Kako tvrde iz Facebooka, programeri aplikacija „LionMobi“ iz Hong Konga i „JediMobi“ iz Singapura distribuirali su zlonamerne Android aplikacije preko zvanične Google Play prodavnice, koje su generisale lažne klikove na Facebook oglase. Oni su uzimali nezarađeni novac od Facebooka, manipulišući lažnim klikovima koji su predstavljani kao klikovi stvarnih ljudi. Oglasi su bili deo Facebookove Audience Network. LionMobi je takođe reklamirao svoju malicioznu aplikaciju na Facebookovu, kršeći pravila kompanije o oglašavanju.
Kako funkcioniše ova prevara? Maliciozna aplikacija instalirana na uređaju automatski generiše lažni klik ka oglasnoj mreži sa svojim sopstvenim kodovima za praćenje kada utvrdi da je korisnik instalirao neku novu aplikaciju iz bilo kog drugog izvora, tvrdeći da je ona izvor instalacije.
Oglašavači tako plaćaju proviziju pogrešnim izvorima/izdavačima koji nisu imali nikakvu ulogu u instaliranju reklamiranih aplikacija.
Ova tehnika “ubrizgavanja klikova” prilično je čest oblik prevare sa oglasima i nije ograničena samo na Facebook Audience Network, platformu koja pomaže izdavačima da zarade od svojih aplikacija i web sajtova preko oglasa Facebook oglašivača.
Malver je generisao lažne klikove korisnika na Facebook oglase koji su se pojavljivali na telefonima korisnika, stvarajući utisak da su korisnici kliknuli na njih.
Iz Facebooka kažu da je ova tužba prva tužba protiv ovakve prakse.
Krajem prošle godine, Cheetah Mobile, ugledna kineska kompanija poznata po popularnim aplikacijama kao što su Clean Master i Battery Doctor, uhvaćena je u prevari sa Android oglasima, zbog koje su oglašivači pretrpeli višemilionsku štetu.
Facebook navodi da je blokirao programere kada je reč o njegovoj oglasnoj mreži i da su njihovi nalozi sada deaktivirani. Svim oštećenim oglašivačima Facebook je nadoknadio štetu u martu ove godine.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade