Fišing kampanja na Twitter-u: ''hey, someone is spreading terrible rumors about you...''

Društvene mreže, 18.10.2012, 08:14 AM

Fišing kampanja na Twitter-u: ''hey, someone is spreading terrible rumors about you...''

Kaspersky Lab upozorio je korisnike Twitter-a na fišing kampanju koja je u toku na ovoj društvenoj mreži i koja se širi preko privatnih poruka (direct message, DM). Poruke izgledaju tipski, razlika je u jednoj reči i u izboru servisa za skraćivanje linkova.

Kada kliknete na link u poruci bićete preusmereni na veb sajt http://twi[CUT]er.com/ sa lažnom Twitter stranicom za prijavljivanje na nalog, a cilj “igre” je da vaši podaci završe u pogrešnim rukama. Podaci za prijavljivanje na nalog će najverovatnije biti korišćeni za širenje istih ovakvih poruka, pošto prevaranti sada imaju vaše podatke potrebne za prijavljivanje na nalog, a možda i u neke druge svrhe, kao na primer, za pronalaženje žrtava na drugim društvenim mrežama.

Kada predate svoje podatke, bićete dalje preusmereni na veb sajt na kome se nalazi lažna “404” stranica o grešci, i samo nakon dve sekunde sa te stranice vas preusmeravaju na stvarnu Twitter stranicu za prijavljivanje na nalog.

U Kaspersky Lab-u veruju da iza poruka stoji isti napadač ili grupa, s obzirom da su imena domena i poruke veoma slične. Istraživači su otkrili sličan napad i na Facebook-u, ali za sada nemaju dokaze da su ove dve kampanje povezane.

U poslednje vreme veliki broj kampanja oslanja se na provokativne poruke čiji je cilj naterati korisnika da klikne na skraćeni link. Ranije ovog meseca izvestili smo vas o sličnoj kampanji čije su žrtve bili korisnici Skype-a koji su dobijali poruke od ljudi koji se nalaze među njihovim kontaktima. Tekst poruke “lol is this your new profile pic?” je kao i u slučaju kampanje na Twitter-u provokativan sa ciljem da natera korisnika da klikne na link, koji je u slučaju kampanje na Skype-u rezultirao infekcijom ransomware-om.

Sličnu kampanju videli smo i krajem septembra, takođe na Twitter-u, a privatne poruke koje su tada dobijali korisnici Twitter-a su bile varijacije na temu “your in this facebook.com [URL] LoL”, ili “you even see him taping u [URL] thats awful”, koje su implicirale da se primalac poruke nalazi na video snimku objavljenom na Facebook-u. Klik na linkove u tim porukama rezultirao je preuzimanjem malvera.

Iako je u slučaju najnovije kampanje na Twitter-u reč o fišingu po čemu se ona razlikuje od ranije viđenih napada u kojima su se distriburirali maveri, sve ove kampanje se oslanjaju na neopreznost korisnika koji će kliknuti na link samo zato što je poruka od prijatelja.

Naravno, ne treba posebno naglašavati da je, u slučaju da ste naseli na prrevaru, neophodno da promenite lozinku za pristup Twitter nalogu. Ali ovde nije reč samo o tome. Postoje još neki dobri razlozi zašto morate da zaštitite svoje podatke kao što je lozinka za nalog na Twitter-u. Jedan od njih leži u činjenici da ne mali broj korisnika iste lozinke koristi za Twitter nalog, email nalog i naloge na drugim društvenim mrežama. Svako ko pristupi vašem Twitter nalogu moći će da otrkije vašu email adresu, a onda, ukoliko praktikujete da iste lozinke koristite za više različitih naloga, napadač je samo na korak od vašeg inboksa.

Pristup vašem email nalogu može značiti da su ugroženi svi online o su nalozi na društvenim mrežama, online servisi koji su povezani sa tom adresom, kao što su nalozi na društvenim mrežama, online bankovni nalog, i nalozi na online servisima za skladištenje podataka.

Pored toga, u opasnosti su i vaši online prijatelji jer kompromitovani Twitter nalog napadačima može poslužiti kao pologa za nove napade ovog puta na vaše prijatelje koji će možda kliknuti na maliciozni link zato što su poruku dobili od vas.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje

Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje

Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje