Kako da šifrujete Facebook chat i zašto se to Facebooku to neće dopasti

Društvene mreže, 16.05.2014, 10:00 AM

Kako da šifrujete Facebook chat i zašto se to Facebooku to neće dopasti

U eri masovnog nadzora, a posle otkrića o tajnim programima za masovni nadzor američke obaveštajne službe NSA, malo ko nije čuo za enkripciju. Kriptografska zaštita je preko noći postala važna mnogim korisnicima interneta koji su se u najmanju ruku osetili nelagodno zbog saznanja da su predmet nadzora tajnih službi.

Privatnost komunikacija koja se podrazumevala više niko ne uzima zdravo za gotovo. Internet više nije ono što je bio pre nego što nam je Snouden otkrio da nas sve vreme neko posmatra.

Aplikacije za razmenu poruka koje najčešće koristimo, kao što je Facebookova aplikacija, ne podržavaju end-to-end enkripciju pa je bezbednost naših podataka na klimavim nogama.

Odgovarajući na potrebe jednog broja korisnika najveće svetske društvene mreže Facebook kojima je privatnost veoma važna, tvorac popularne open-source aplikacije Cryptocat Nadim Kobeissi objavio je pre nekoliko dana da će najnovije ažuriranje ovog softvera omogućiti korisnicima Facebooka da koriste šifrovanu komunikaciju. Međutim, samo nekoliko dana pošto je Kobeissi objavio ovu vest, društvena mreža je saopštila da 30. aprila iduće godine gasi svoje Chat API/XMPP servise.

Kobeissi je u nekoliko navrata istakao da Cryptocat ne može da osujeti planove NSA ako ona želi da dođe do vaše šifrovane komunikacije, ali može da ometa masovni nadzor komunikacija.

Cryptocat sada može da se prijavi na vaš Facebook nalog za vas, pokupi vaše Facebook kontakte, i ako neki kontakt koristi Cryptocat, moći ćete automatski da podesite end-to-end šifrovan chat. Ako se Facebook prijatelj kasnije prijavi preko Cryptocata, vaše ćaskanje će odmah biti unapređeno u šifrovani Cryptocat chat”, objasnio je Kobeissi u ponedeljak.

Obično” Facebook ćaskanje je šifrovano između korisnika i Facebookovih servera, ali Facebook ima pristup sadržaju. Sa Cryptocatom, ako dva korisnika razgovaraju preko Facebooka razgovor će biti šifrovan i Facebook neće imati uvid u sadržaj komunikacije.

Međutim, čak i tada, Facebooku će biti dostupni metapodaci tako da će kompanija znati sa kim ste razgovarali i kada.

Stručnjaci su pozdravili šifrovanje razgovora na ovaj način, ali su izrazili sumnju da će takva komunikacija dugo biti moguća jer se Facebooku sigurno neće dopasti mogućnost da se koristi Cryptocat.

Njihova slutnje su se obistinile jer je Facebook sada objavio da će njegove Chat API/XMPP usluge na koje se oslanja nova Cryptocat funkcija biti ukunite 30. aprila iduće godine. Drugim rečima, posle toga se možemo pozdraviti sa šifrovanim razgovorima na Facebooku.

Bilo je očekivano da Facebook neće dopustiti da mu se onemogući prukpljanje informacija o korisnicima.

Sa druge strane, malo je verovatno da će oni koji žele poverljivu komunikaciju koristiti Facebook za to. Ako je razgovor poverljiv, onda je verovatno da ne želite da niko, pa ni Facebook, zna sa kim i kada ste ga vodili, što Cryptocat ne može da spreči.

Ipak, za one koji žele da isprobaju Cryptocat, aplikacija se može preuzeti sa zvaničnog web sajta Crypto.cat. Cryptocat 2.2 sa Encrypted Facebook Chat je dostupna za Chrome, Safari i Operu, a nadogradnja za Firefox i Mac desktop aplikaciju je najavljena za kraj nedelje.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje