Meta počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju za poruke i pozive u Messengeru

Društvene mreže, 07.12.2023, 11:00 AM

Meta počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju za poruke i pozive u Messengeru

Meta je objavila da počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju (E2EE) za poruke i pozive jedan na jedan u Messengeru. E2EE za grupne razgovore u Messengeru je još uvek u fazi testiranja.

Ova najava dolazi kao odgovor na sve veću potrebu korisnika za sigurnijom komunikacijom putem interneta. E2E enkripcija je proces šifrovanja podataka na uređaju pošiljaoca, koji se dešifruju samo na uređaju primaoca. To znači da je sadržaj poruka i poziva zaštićen od trenutka kada napuste uređaj do trenutka kada stignu do uređaja primaoca, i da niko, uključujući i Metu, ne može da pristupi sadržaju poruka ili poziva.

Šifrovana ćaskanja su prvi put ponuđena korisnicima Messengera 2016. godine kao opcija pod nazivom „tajni razgovori“. Instagram, koji je takođe u vlasništvu Mete, ima podršku za E2EE za poruke i pozive, ali je „dostupna samo u nekim oblastima“ i nije podrazumevano omogućena.

„Ovo nije rutinsko bezbednosno ažuriranje: ponovo smo napravili aplikaciju iz temelja, u saradnji sa stručnjacima za privatnost i bezbednost“, rekla je Loredana Krisan, potpredsednica Messengera u kompaniji Meta na X-u (bivši Twitter).

U avgustu 2023., Meta je rekla da će uvesti podrazumevanu E2EE do kraja godine, ali je naglasila da mora ponovo da dizajnira Messenger kako bi osigurao da njihovi serveri ne mogu da obrađuju poruke koje prolaze kroz njih.

U tom cilju, nadograđeno je više od 100 funkcija, i razvijeni novi načini za korisnike da upravljaju istorijom poruka između uređaja, kao što je postavljanje PIN-a, izgradnjom novog šifrovanog sistema za skladištenje pod nazivom Labyrinth. PIN se koristi kao metod oporavka nakon nadogradnje ćaskanja u Messengeru kako bi se pomoglo korisnicima da vrate svoje poruke ako izgube, promene ili dodaju uređaj na svoj nalog.

„Labyrinth ima za cilj da reši brojne ove izazove omogućavajući korisnicima da čuvaju svoje poruke na strani servera, istovremeno održavajući jaku privatnost“, rekla je kompanija. Ovaj novi protokol „je dizajniran tako da zaštiti poruke od ne-članova (uređaja i entiteta koji nisu upisani u Labyrinth mailbox korisnika), uključujući sprečavanje dešifrovanja novih poruka na opozvanim uređajima koji su možda ranije imali pristup starijim porukama“.

E2EE u Messengeru omogućiće korisnicima da komuniciraju bez straha od prisluškivanja ili neovlašćenog pristupa njihovim porukama. Međutim, postoji i druga strana medalje. E2EE može otežati borbu protiv kriminala i terorizma. Bez mogućnosti pristupa šifrovanim porukama, policija bi mogla imati poteškoća u otkrivanju i sprečavanju potencijalnih zločina. Meta kaže da je svesna ovog problema i obećava da će nastaviti da sarađuje sa vlastima kako bi se pronašla ravnoteža između privatnosti korisnika i potrebe za sigurnošću.

Kompanija je takođe najavila da će uložiti dodatne napore u razvoj alata za otkrivanje i sprečavanje zloupotrebe platforme.

Uvođenje E2EE za Messenger predstavlja pozitivan korak ka većoj sigurnosti korisnika.Ali, bez obzira na to, važno je da korisnici budu svesni potencijalnih rizika i preduzmu dodatne mere opreza prilikom komunikacije putem interneta. Korišćenje snažnih lozinki, ažuriranje softvera i oprezno deljenje ličnih podataka su samo neki od načina da se zaštite od potencijalnih pretnji.

Foto: Meta


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje

Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje

Iza jučerašnjeg napada na X stoji ova grupa

Iza jučerašnjeg napada na X stoji ova grupa

Propalestinska hakerska grupa preuzela je odgovornost za jučerašnji veliki DDoS napad na X (bivši Twitter). Prema podacima Downdetectora, desetine ... Dalje