OPREZ: Facebook stranice sa procurelim Snapchat fotografijama su prevara
Društvene mreže, 04.12.2013, 09:54 AM

Snapchat je aplikacija koja je stekla ogromnu popularnost među mlađim korisnicima zbog toga što im omogućava slanje fotografija i video snimaka koji bi trebalo, bar u teoriji, da budu uništeni nekoliko sekundi posle prijema. Iako postoje načini da se sačuvaju fotografije, tinejdžeri koji su inače najbrojniji korisnici aplikacije, često koriste Snapchat za takozvani “sexting”, odnosno slanje seksualno eksplicitnih poruka, fotografija i video snimaka, ne razmišljajući o mogućnosti da bi to moglo da ih dovede u nepriliku.
Zato nije čudno što se na Facebook-u pojavljuju stranice koje objavljuju fotografije tinejdžera u kompromitujućim pozama, koje imaju na hiljade fanova.
Isto tako nije čudno ni što sajber kriminalci koriste to što mnogi korisnici traže sajtove sa procurelim Snapchat fotografijama.
Primer za to je Facebook stranica koju je otkrio Troj Hant, stručnjak za bezbednost, koja reklamira sajt na kome se navodno nalaze procurele fotografije korisnika Snapchat-a. Oni koji žele da ih vide upućuju se na web sajt na kome nema obećanih fotografija. Umesto toga, korisnike će dočekati lažna Facebook stranica za prijavljivanje na nalog.
U ovom trenutku vam je već jasno da je reč o fišingu i da kriminalci pokušavaju da ukradu korisnička imena i lozinke koristeći kao mamac kompromitujući materijal Snapchat korisnika.
Stranica koju je otkrio Hant uspela je da prikupi više od 100000 lajkova, a stotine korisnika koji su lajkovali stranicu naseli su na prevaru predajući svoja korisnička imena i lozinke fišerima.
Dobra vest je da je Facebook reagovao na Hantovu prijavu i da je tim zadužen za bezbednost društvene mreže uklonio ovu stranicu.
Loša vest je, međutim, da se u ovom trenutku na Facebook-ovom sajtu mogu naći brojne druge stranice koje nude procurele fotografije korisnika Snapchat-a. Ne bi bilo iznenađujuće da i te stranice koriste navodno procurele fotografije Snapchat korisnika kao mamac za privlačenje fanova sa namerom da zloupotrebe njihovo poverenje kao što su to uradili fišeri čiju je stranicu otkrio Troj Hant.
Hant kaže da su mnoge Facebook stranice samo sredstvo za prikupljanje korisničkih imena i lozinki korisnika ili za neke druge prevare.
Problem može biti i to što mnogi korisnici pristupaju društvenim mrežama sa mobilnih uređaja, čije aplikacije ne pružaju isti nivo zaštite od fišinga kao browser-i na desktop računarima, što ovakve prevare čini još efikasnijim.
„Sve što privlači nove žrtve je fer igra, čak i ako to znači profitiranje na tuđoj nesreći. Na kraju, ako stvarno želite besplatnu pornografiju, „guglajte“ umesto što predajete svoje Facebook naloge“, zaključuje Hant.

Izdvojeno
Nova prevara na Facebook-u: oglasi, kriptovalute i lažna obećanja o brzoj dobiti

Ako ste muškarac stariji od 18 godina, ljubitelj kriptovaluta i živite u Istočnoj Evropi, postoji velika šansa da će Facebook-ov algoritam pokuš... Dalje
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Pratite nas
Nagrade