Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Društvene mreže, 28.02.2024, 11:30 AM

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Sećate li se svih onih naizgled bezazlenih kvizova na društvenim mrežama? Iako su mnogima zabavni, oni su zapravo ozbiljan rizik za privatnost i bezbednost.

Da li bi trebalo da preskočite Facebook kvizove? Kratak odgovor je DA. Kvizovi na društvenim mrežama mogu biti zabavni i prekratiti vam vreme, ali takođe mogu biti koristan alat sajber kriminalcima za napad na vas.

Sajber kriminalci kreiraju popularne kvizove kako bi prikupili naizgled bezazlene podatke kao što su mesec i dan rođenja, ulica u kojoj ste živeli, ime vašeg ljubimca ili vaša omiljena hrana ili boja.

Sve ove informacije mogu biti povezane sa podacima vašeg javnog profila (broj telefona, lista prijatelja, e-mail adresa i druge informacije) da bi se stvorila jasna slika o vama. Ovaj proces omogućava potencijalnom napadaču da izvrši napade prilagođene konkretnim korisnicima, preuzme naloge i izvrši krađu identiteta.

Štaviše, neki kvizovi koje pronađete na platformama društvenih medija kao što je Facebook prikupljaju podatke koji su često povezani sa bezbednosnim pitanjima za onlajn naloge, što dodatno povećava bezbednosne rizike. Drugi kvizovi vas mogu dovesti do zlonamernih veb sajtova koje mogu da zaraze vaš uređaj malverom, uključujući špijunski softver i trojance koji kradu lozinke.

Facebook je 2019. godine čak tužio dva programera kvizova zbog preuzimanja privatnih podataka više od 63.000 korisnika preko dodataka za pretraživače koji su obećavali da će korisnicima, između ostalog, otkriti njihove osobine. U jeku skandala sa Cambridge Analytica, javnost je saznala da su informacije o milionima Facebook profila prikupljene kroz još jedan kviz ličnosti na platformi.

Iako svi kvizovi na koje naiđete na društvenim mrežama ne moraju direktno uticati na vašu privatnost i bezbednost na mreži, oprez je neophodan. Samo zato što vaši prijatelji objavljuju svoje rezultate nekog kviza ili dele link sa vama ne znači da i vi to treba da uradite.

Kvizovi koji traže pristup informacijama o vašem Facebook profilu su zamka. Budite izuzetno oprezni ako programer kviza traži od vas da omogućite pristup vašem javnom profilu, listi kontakata, e-mail adresi, fotografijama, objavama na vremenskoj liniji ili čak vašim porukama.

Najbolje rešenje za zaštitu informacija i digitalnog identiteta je izbegavanje onlajn kvizova. Ako ste u prošlosti koristili Facebook kvizove i još uvek volite ovaj vid zabave, preporuka stručnjaka je da sledite ove korake:

    • Analizirajte: Pre nego što se uključite u bilo koji onlajn kviz, proverite vrstu kviza i programera i pregledajte politiku privatnosti. Ako kviz traži lične podatke, uključujući vaše kontakt podatke i druge nepotrebne podatke, najbolje je to izbegavati. Ovo je jasan znak profilisanja i prikupljanja podataka.

    • Prilagodite podešavanja privatnosti: Pregledajte podešavanja privatnosti na društvenim mrežama i proverite da li postoje dozvole aplikacije za kviz koje imaju pristup informacijama o vašem profilu.

    • Promenite odgovor na bezbednosno pitanje: Ako znate ili mislite da ste ikada odgovarali na kvizove koristeći odgovore na uobičajena bezbednosna pitanja, najbolje je da ih odmah promenite.

    • Ograničite količinu ličnih podataka: Ne delite informacije poput broja telefona ili kućne adrese na društvenim mrežama. Neka sve informacije sa vašeg profila budu privatne.

    • Oprezno sa zahtevima za prijateljstvo: Ne prihvatajte zahteve za prijateljstvo od nepoznatih.

    • Omogućite 2FA ili MFA: Koristite bilo koji dodatni nivo bezbednosti za svoje naloge na mreži.

    • Koristite bezbednosni softver.

    • Prijavite svaki sumnjivi kviz ili linkove: Ako mislite da je kviz koji vidite na mreži prevara, prijavite ga.

    • Upozorite svoje prijatelje i porodicu na rizike koji proizilaze iz onlajn kvizova da biste ih zaštitili.

I pre svega, ne budite naivni. Ne treba vam Facebook kviz da vam kaže koje moći superheroja imate.

Izvor: Bitdefender
Foto: Roman Martyniuk / Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta uklonila 63.000 Instagram naloga povezanih sa seksualnom iznudom

Meta uklonila 63.000 Instagram naloga povezanih sa seksualnom iznudom

Meta je obrisala 63.000 Instagram naloga iz Nigerije koji su bili umešani u prevare i seksualne ucene, među kojima i mrežu od 2.500 naloga povezani... Dalje

Meti dat rok do septembra da odgovori na zabrinutost EU zbog primoravanja korisnika da plaćaju svoje pravo na privatnost

Meti dat rok do septembra da odgovori na zabrinutost EU zbog primoravanja korisnika da plaćaju svoje pravo na privatnost

Meta je dobila rok do 1. septembra da odgovori na pitanja Evropske komisije u vezi sa svojim novim modelom oglašavanja koji primorava korisnike da bi... Dalje

Epidemija oglasa na Facebooku koji nude besplatan popularni softver a dovode do infekcije uređaja

Epidemija oglasa na Facebooku koji nude besplatan popularni softver a dovode do infekcije uređaja

Sajber kriminalci koriste poslovne Facebook stranice i oglase za reklamiranje lažnih Windows tema, piratskih igara i softvera Sora AI, 3D image creat... Dalje

Zbog obmane korisnika i netransparentnosti EU preti platformi X kaznom od 6% godišnjeg prometa

Zbog obmane korisnika i netransparentnosti EU preti platformi X kaznom od 6% godišnjeg prometa

Evropska komisija je u petak zvanično rekla da veruje da je X (bivši Twitter) prekršio tehnološke propise EU i da bi mogao da se suoči sa kaznom ... Dalje

Meta krši evropski zakon primoravanjem korisnika Facebooka i Instagrama da pristanu na prikupljanje podataka

Meta krši evropski zakon primoravanjem korisnika Facebooka i Instagrama da pristanu na prikupljanje podataka

Evropska komisija je obavestila Metu da njen model „plati ili pristani“ krši zakon EU jer ne dozvoljava korisnicima da bez prisile odluč... Dalje