Prevara: Lajkujte YouTube video i zaradite
Društvene mreže, 20.12.2023, 13:30 PM
.jpg)
Istraživači sajber bezbednosti u Bitdefender Labs upozorili su na novu prevaru u kojoj prevaranti nude ljudima da zarade lajkovanjem YouTube video snimaka. Prevaranti šalju poruku sa nepoznatog broja, koji obično počinje pozivnim brojem afričke zemlje, obećavajući plaćanje za lajkove za video snimke na YouTubeu.
Istraživači Bitdefendera učestvovali su u jednoj takvoj prevari kako bi istražili šemu i otkrili da prevaranti traže lične podatke, uključujući WhatsApp broj telefona, godine, zanimanje, ime i prezime i broj bankovnog računa pre nego što od žrtve zatraže lajkove i pretplate.
Istraživačima je naloženo da lajkuju tri YouTube video snimka i pošalju snimke ekrana kao dokaz. Istraživači su tada dobili instrukcije da preuzmu Telegram, pridruže se kanalu i razgovaraju o plaćanju sa administratorom. Nakon što su dali tražene podatke, istraživači su primili uplatu od 6,50 dolara. Prevarant je tada obećao dodatne dnevne zadatke.
Međutim, druga faza prevare počinje nakon što se žrtva pridruži Telegram kanalu. Oni su pozvani da se pridruže VIP grupi za zadatke sa većom zaradom, koji se mogu dobiti samo uz naknadu koja se kreće u rasponu od 21,66 do 1083 dolara. Kada žrtva izvrši uplatu, prevaranti blokiraju njen broj i prestaju da komuniciraju. Njihov Telegram kanal sadrži skrinšotove isplata žrtvama koji su tu da bi nove žrtve stekle poverenje.
Istraživači su pronašli slične ponude poslova na Facebook grupama - prevaranti nude rad na daljinu ili unosnu platu za lajkove/pretplatu na YouTube kanale. U jednoj od objava je oglas: „Zdravo. Ja sam Lopez Digital Marketing, da li želite dodatni prihod?”
Prevaranti tvrde da korisnici mogu da zarade 6,5 dolara ako lajkuju 3 video snimka i mnogo više na dnevnom nivou. U jednoj od takvih ponuda prevaranti tvrde da iza svega stoji „multinacionalna kompanija” i da su oni tim za društvene mreže čiji je zadatak da poveća vidljivost poznatih ličnosti na YouTubeu.
To što „žrtve zapravo plaćaju“ je „veoma uspešna taktika“, objasnio je menadžer Bitdefenderove Cyber Threat Intelligence Lab, Nicolae Postolači. To je zato što se stvara osećaj poverenja i korisnici ubeđuju da „investiraju“ da bi postali VIP članovi, što bi moglo da im obezbedi brzu i laku zaradu od posla kao što je lajkovanje video snimaka na YouTubeu.
Kako da se zaštitite od ovakvih prevara? Ako vam se neko ikada obrati na WhatsAppu ili na bilo kojoj društvenoj mreži sa nekom ovakvom ponudom, trebalo bi da imate na umu - ne postoje alati, aplikacije ili platforme koje će vam doneti laku i brzu zaradu. Istražite poslove i kompaniju da biste bili sigurni da su pravi.
Nikada ne delite svoje bankovne podatke ili druge lične podatke sa nepoznatim ljudima. Čak i ako vam prevaranti daju nešto novca, kada budete shvatili da je u pitanju prevara, oni će imati vaše kontakt podatke i druge detalje koji se mogu koristiti u budućim prevarama.
Nikada nemojte plaćati unapred da biste dobili priliku za posao: legitimna kompanija nikada neće tražiti od vas da platite da biste dobili posao. Svako ko traži novac od vas da bi vam obezbedio posao i zaradu je prevarant.
Nikad ne verujte ponudama za posao koje zvuče previše dobro da bi bile istinite. Veoma dobro plaćen posao za vrlo malo posla ili male troškove sa vaše strane je znak da nešto nije u redu.
Prijavite i blokirajte broj prevaranata. Ne upuštajte se u dalju komunikaciju sa nepoznatima.
Ako vas ipak prevare, napravite skrinšotove, prekinite komunikaciju, blokirajte prevaranta i napustite Telegram grupu.
Zaštitite svoje naloge jakim lozinkama i omogućite verifikaciju u dva faktora.
Prijavite nalog prevaranata platformi, ali i policiji, i obavestite prijatelje i porodicu.
Foto: freestocks.org

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade