Prevaranti zloupotrebljavaju standardnu funkciju X-a (Twitter) za promovisanje kripto prevara
Društvene mreže, 21.12.2023, 13:30 PM
.jpg)
Prevaranti zloupotrebljavaju legitimnu funkciju X-a (Twitter) da bi promovisali prevare, lažna darivanja i Telegram kanale koji se koriste za krađu kriptovaluta i NFT-ova.
URL tvita na X-u se sastoji od imena naloga osobe koja ga je objavila i ID statusa:
https://twitter.com/[account_name]/status/[status_id].
Veb sajt koristi ID statusa da odredi koji post treba da se učita iz baze podataka sajta, pri čemu se ne proverava validnost imena naloga. To omogućava prevarantima da uzmu URL za tvit i promene ime naloga u koje god žele. Kada posetite URL, veb sajt vas preusmerava na tačnu adresu povezanu sa ID-om.
U primeru koji je naveo tim Bleeping Computera URL
https://twitter.com/BleepinComputer/status/1736650221243826564
izgleda kao legitimna objava sa X naloga sajta (@bleepincomputer). Međutim, link vodi do objave Ilona Maska, pošto je ID povezan sa jednim od njegovih tvitova.
Ovaj potencijalni problem primećen je još 2019. godine. Međutim, u to vreme to nije bilo zloupotrebljavano za fišing napade.
Ali sada, nekoliko godina kasnije, istraživači bezbednosti iz MalwareHunterTeama upozoravaju da su prevaranti počeli da koriste ovaj mehanizam preusmeravanja. Oni poslednje dve nedelje, ako ne i duže, koriste ovaj mehanizam kako bi kreirali URL adrese koje izgledaju kao da pripadaju legitimnim, dobro poznatim kompanijama, kao što su Binance (sa 11 miliona pratilaca), Ethereum Foundation (3 miliona), zkSync (1,3 miliona) i Chainlink (1 milion).
Tvitovi koje su primetili istraživači izgledaju kao tvitovi sa naloga Binance, Ethereum i zkSync. Međutim, oni preusmeravaju na tvitove korisnika X-a koji promovišu kripto prevare, lažne kriptovalute, veb sajt koji je kripto drainer, što znači da kada povežete svoj novčanik, on automatski krade kriptovalute i NFT, i Discord kanale koji promovišu „pump-and-dump“ prevare.
Skoro svi nalozi koji zloupotrebljavaju ovu funkciju za promovisanje kripto prevara koriste ime naloga u formatu - ime plus 5 cifara, kao što je @amanda_car16095.
Kako se zaštititi od ovakvih prevara? Obratite pažnju da li se nalog razlikuje od onoga što je bilo u URL-u. Međutim, to možda nije uvek dovoljno, jer neki URL-ovi kao što je zkSync URL, mogu vas prevariti jer su prevaranti napravili nalog sa nazivom kompanije u korisničkom imenu.
Takođe, otvaranje ovih linkova na mobilnom može biti zbunjujuće, jer aplikacija ne prikazuje adresnu traku, a vi vidite samo objavu.

Izdvojeno
Iza jučerašnjeg napada na X stoji ova grupa
.jpg)
Propalestinska hakerska grupa preuzela je odgovornost za jučerašnji veliki DDoS napad na X (bivši Twitter). Prema podacima Downdetectora, desetine ... Dalje
Prevaranti otimaju Facebook naloge pomoću lažnih upozorenja o kršenju autorskih prava
.jpg)
Check Point Research (CPR) je upozorio na novu phishing kampanju, koja je počela otprilike 20. decembra 2024., a koja je prvenstveno fokusirana na ko... Dalje
Korisnici tuže LinkedIn zbog obučavanja AI modela njihovim privatnim porukama bez pristanka korisnika

Korisnici LinkedIn Premium iz SAD tužili su platformu zato što je navodno delila njihove privatne poruke bez njihovog pristanka kako bi obučila mod... Dalje
Zbog lažnih slika Breda Pita koje je generisala veštačka inteligencija, žena ostala bez skoro milion evra

Za En, Francuskinju u svojim pedesetim, 2023. je počela neobično. Dizajnerka enterijera, koja nije imala iskustva sa društvenim mrežama, otvorila ... Dalje
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine

Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Pratite nas
Nagrade