Procureli podaci najmanje 267 miliona korisnika Facebooka

Društvene mreže, 23.12.2019, 02:00 AM

Procureli podaci najmanje 267 miliona korisnika Facebooka

Podaci više od 267 miliona korisnika Facebooka procurili su na internetu i sada se mogu preuzeti sa jednog hakerskog foruma, upozorili su kompanija Comparitech i nezavisni istraživač Bob Diačenko.

Procurela baza podataka sadrži korisničke ID-jeve, telefonske brojeve i imena i prezimena. Podaci koji su procurili postavljeni su na javni server dostupan svima bez lozinke ili drugog načina autentifikacije.

Podaci su prvi put indeksirani 4. decembra, dok su 12. decembra svi procureli podaci objavljeni na hakerskom forumu. Dva dana kasnije istraživač Diačenko je incident prijavio nadležnom internet provajderu, a od 19. decembra baza podataka više nije dostupna.

Međutim, s obzirom na to da su kopije baze podataka već postavljene na drugim mestima, prema rečima istraživača rizik od SMS spama i fišing napada je veliki.

U ovom trenutku još nije jasno kako su informacije procurile, ali Diačenko veruje da postoji mogućnost da su podaci ukradeni iz Facebook API-ja pre nego što je društvena mreža 2018. ograničila pristup telefonskim brojevima. Programeri aplikacija koriste Facebook API da bi dodali društveni kontekst svojim aplikacijama tako što pristupaju profilima korisnika, listama prijatelja, grupama, fotografijama i drugim podacima sa Facebook profila. Telefonski brojevi bili su dostupni programerima aplikacija do 2018. godine.

Diačenko kaže da bi Facebookov API mogao imati bezbednosni propust koji je kriminalcima omogućio pristup korisničkim ID-jevima i telefonskim brojevima i pošto je pristup bio ograničen.

Druga mogućnost je da su podaci ukradeni “scrapingom” sa javno dostupnih stranica profila.

“Scraping” je termin koji se koristi da opiše proces u kom automatizovani botovi brzo prolaze kroz veliki broj web stranica, kopirajući podatke sa njih. Facebooku i drugim društvenim mrežama je teško da spreče scarping jer često ne mogu da razlikuju pravog korisnika od bota. Scraping nije u skladu sa uslovima korišćenja Facebooka, ali i drugih društvenih mreža.

Mnogi ljudi ne vode računa o tome šta je sa njihovih profila javno dostupno, što znatno olakšava scraping.

Ovo nije prvi ovakav incident. U septembru ove godine otkriveni su podaci 419 miliona korisnika u više baza podataka koje su bile javno dostupne. I ovi podaci uključivali su telefonske brojeve i ID-jeve.

Diačenko veruje da su ovaj poslednji napad izveli hakeri iz Vijetnama.

Facebook kaže da istražuje incident i dodaje da postoji šansa da su informacije zaista izvučene pre promena koje je Facebook napravio poslednjih godina na sajtu kako bi zaštitio podatke korisnika.

Korisnici bi mogli da zaštite informacije sa svog Facebook profila tako što će u podešavanjima, u odeljku Privatnost, odabarati opcije “Prijatelji” ili “Samo ja” za sve relevantne opcije, i da za “Želite li da pretraživači van Facebooka sadrže vezu ka vašem profilu?” odaberu opciju “Ne”.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Evropol i šefovi evropskih policija zabrinuti zbog enkripcije na platformama društvenih mreža

Evropol i šefovi evropskih policija zabrinuti zbog enkripcije na platformama društvenih mreža

Šefovi evropskih policija pozvali su i industriju i vlade na hitnu akciju kako bi se zaštitila javna bezbednost na platformama društvenih mreža, i... Dalje

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta je objavila da će uskoro početi da testira novu funkciju zaštite od golotinje u Instagram DM-ovima, koja zamagljuje slike za koje se otkrije d... Dalje

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

Italijanska regulatorno telo za zaštitu konkurencije kaznilo je TikTok sa 10 miliona evra jer nije zaštitio korisnike od opasne igre poznate kao Fre... Dalje

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Istraživači sajber bezbednosti iz firme Infoblox upozorili su korisnike na grupu Savvy Seahorse koja koristi Facebook reklame da bi prevarila korisn... Dalje

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Zvanični nalog Metjua Perija na X-u (nekadašnji Twitter) je hakovan, a oni koji su to uradili zatražili su donacije od obožavalaca pokojnog glumca... Dalje