Šta Facebook ''lajkovi'' otkrivaju o vama

Društvene mreže, 12.03.2013, 08:47 AM

Šta Facebook ''lajkovi'' otkrivaju o vama

Pre nego što kliknete na „lajk“ ispod objave nekog od vaših Facebook prijatelja, ili neke firme, razmislite dva puta. Novo istraživanje pokazuje da vaši „lajkovi“ otkrivaju mnogo više nego što biste mogli i zamisliti.

Istraživači Univerziteta Kembridž iz Velike Britanije objavili su u ponedeljak rezultate istraživanja koji pokazuju da samo „lajkovi“ na Facebook-u vrlo precizno otrkivaju rasu, uzrast, koeficijent inteligencije, seksualnu orijentaciju, karakter i političe poglede.

Objavljena studija pokazuje kako se Facebook „lajkovi“ mogu iskoristiti za izvlačenje informacija o skoro svakom ko redovno koristi Facebook, koji je najveća svetska društvena mreža sa preko milijardu korisnika širom sveta.

Istraživači Univerziteta Kembridž koristili su algoritam kako bi na osnovu "lajkova" predvideli verska i politička uverenja korisnika, rasu i seksualnu orijentaciju.

Ova otkriće trebalo bi da bude zvono za uzbunu za korisnike, posebno za one koje brine privatnost na internetu.

Uz pomoć algoritma, istraživači su analizirali podatke više od 58000 Facebook korisnika, dobrovoljaca, koji uključuju njihove „lajkove“, demografske profile i testove ličnosti. „Lajkovi“ su učitani u algoritam koji su koristili istraživači i potom upoređivani sa rezultatima testova ličnosti.

Na osnovu „lajkova“ istraživači su uspeli da pretpostave da je reč o muškim korisnicima u 88% slučajeva, da razlikuju Afroamerikance od Amerikanaca koji pripadaju beloj rasi u 95% slučajeva, pa čak i da razdvoje demokrate i republikance u 85% slučajeva. „Lajkovi“ su bez greške razdvojili hrišćane i muslimane u 82% slučaja.

„Lajkovi“ su u 65% slučajeva bili dovoljni da se predvidi status veze učesnika u istraživanju, a u 75% slučajeva „lajkovi“ su prepoznavali i korisnike psihoaktivnih supstanci.

Linkovi na koje klikću korisnici Facebook-a retko eksplicitno otkrivaju njihove sklonosti ili osobine. Manje od 5% gej korisnika će „lajkovati“ na nešto tako očigledno kao što je gej brak, na primer.

Ali šta onda otkriva homoseksualnu orijentaciju? Algoritam koji su koristili istraživači prikuplja veliki broj lajkova koji se tiču muzike i televizijskih emisija i na osnovu toga pravi portret profila korisnika.

Ima i neobičnih korelacija: pomfrit kružnog oblika povezan je sa visokim koeficijentom inteligencije a ljudi kojima se sviđa Dark Knight imaju manji broj prijatelja.

Sve ovo pokazuje kako naizgled bezazleni „lajk“ može biti velika pretnja privatnosti korisnika društvene mreže, jer i vlasti, kompanije i pojedinci mogu isto tako koristiti sopstveni softver za predviđanje i na osnovu „lajkova“ uspeti da dođu do informacija o korisnicima koje ovi nisu imali namere da otkrivaju bilo kome.

Majkl Kosinski, vođa ovog projekta, kaže da korisnici ipak mogu nešto da urade kako bi zaštitili svoju privatnost.

„Facebook „lajkovi“ su javni po deafault-u ali Facebook vas ne primorava da oni budu javni; vi možete promeniti svoja podešavanja privatnosti“, kaže Kosinski.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju za poruke i pozive u Messengeru

Meta počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju za poruke i pozive u Messengeru

Meta je objavila da počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju (E2EE) za poruke i pozive jedan na jedan u Messengeru. E2EE za grupne razgov... Dalje

Zloupotreba veštačke inteligencije u prevarama na TikToku

Zloupotreba veštačke inteligencije u prevarama na TikToku

TikTok se pokazao kao plodno tlo za finansijske prevare, posebno prevare koje uključuju kriptovalute, upozorava kompanija Avast. Širok domet platfor... Dalje

TikTok u bezbednosti zaostaje za konkurentskim platformama

TikTok u bezbednosti zaostaje za konkurentskim platformama

Istraživanje koje je sprovela kompanija Cerby otkrilo je da, kada je reč o bezbednosti, TikTok značajno zaostaje za konkurentskim platformama, kao ... Dalje

Malver NodeStealer ponovo otima naloge korisnika Facebooka, mamac za žrtve su provokativne fotografije

Malver NodeStealer ponovo otima naloge korisnika Facebooka, mamac za žrtve su provokativne fotografije

Istraživači iz kompanije Bitdefender upozoravaju da sajber kriminalci koriste Facebook oglase za širenje malvera i otimanje korisničkih naloga na ... Dalje

EU će zabraniti ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu

EU će zabraniti ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu

Evropski odbor za zaštitu podataka produžio je privremenu zabranu ciljanog oglašavanja na Facebooku i Instagramu, koju je u julu uvela Norveška ag... Dalje