Šta Facebook ''lajkovi'' otkrivaju o vama
Društvene mreže, 12.03.2013, 08:47 AM

Pre nego što kliknete na „lajk“ ispod objave nekog od vaših Facebook prijatelja, ili neke firme, razmislite dva puta. Novo istraživanje pokazuje da vaši „lajkovi“ otkrivaju mnogo više nego što biste mogli i zamisliti.
Istraživači Univerziteta Kembridž iz Velike Britanije objavili su u ponedeljak rezultate istraživanja koji pokazuju da samo „lajkovi“ na Facebook-u vrlo precizno otrkivaju rasu, uzrast, koeficijent inteligencije, seksualnu orijentaciju, karakter i političe poglede.
Objavljena studija pokazuje kako se Facebook „lajkovi“ mogu iskoristiti za izvlačenje informacija o skoro svakom ko redovno koristi Facebook, koji je najveća svetska društvena mreža sa preko milijardu korisnika širom sveta.
Istraživači Univerziteta Kembridž koristili su algoritam kako bi na osnovu "lajkova" predvideli verska i politička uverenja korisnika, rasu i seksualnu orijentaciju.
Ova otkriće trebalo bi da bude zvono za uzbunu za korisnike, posebno za one koje brine privatnost na internetu.
Uz pomoć algoritma, istraživači su analizirali podatke više od 58000 Facebook korisnika, dobrovoljaca, koji uključuju njihove „lajkove“, demografske profile i testove ličnosti. „Lajkovi“ su učitani u algoritam koji su koristili istraživači i potom upoređivani sa rezultatima testova ličnosti.
Na osnovu „lajkova“ istraživači su uspeli da pretpostave da je reč o muškim korisnicima u 88% slučajeva, da razlikuju Afroamerikance od Amerikanaca koji pripadaju beloj rasi u 95% slučajeva, pa čak i da razdvoje demokrate i republikance u 85% slučajeva. „Lajkovi“ su bez greške razdvojili hrišćane i muslimane u 82% slučaja.
„Lajkovi“ su u 65% slučajeva bili dovoljni da se predvidi status veze učesnika u istraživanju, a u 75% slučajeva „lajkovi“ su prepoznavali i korisnike psihoaktivnih supstanci.
Linkovi na koje klikću korisnici Facebook-a retko eksplicitno otkrivaju njihove sklonosti ili osobine. Manje od 5% gej korisnika će „lajkovati“ na nešto tako očigledno kao što je gej brak, na primer.
Ali šta onda otkriva homoseksualnu orijentaciju? Algoritam koji su koristili istraživači prikuplja veliki broj lajkova koji se tiču muzike i televizijskih emisija i na osnovu toga pravi portret profila korisnika.
Ima i neobičnih korelacija: pomfrit kružnog oblika povezan je sa visokim koeficijentom inteligencije a ljudi kojima se sviđa Dark Knight imaju manji broj prijatelja.
Sve ovo pokazuje kako naizgled bezazleni „lajk“ može biti velika pretnja privatnosti korisnika društvene mreže, jer i vlasti, kompanije i pojedinci mogu isto tako koristiti sopstveni softver za predviđanje i na osnovu „lajkova“ uspeti da dođu do informacija o korisnicima koje ovi nisu imali namere da otkrivaju bilo kome.
Majkl Kosinski, vođa ovog projekta, kaže da korisnici ipak mogu nešto da urade kako bi zaštitili svoju privatnost.
„Facebook „lajkovi“ su javni po deafault-u ali Facebook vas ne primorava da oni budu javni; vi možete promeniti svoja podešavanja privatnosti“, kaže Kosinski.

Izdvojeno
TikTok podneo tužbu protiv Montane zbog zabrane aplikacije

TikTok je u ponedeljak podneo tužbu američkom Okružnom sudu u Montani tražeći poništenje prve državne zabrane aplikacije u SAD. U tužbi se na... Dalje
EU kaznila Facebook sa 1,3 milijarde evra zbog prenosa podataka korisnika EU u SAD
.jpg)
Regulatorno telo EU, Irska komisija za zaštitu podataka (DPC), kaznilo je Facebookovu matičnu kompaniju Meta sa rekordnih 1,2 milijarde evra zbog pr... Dalje
Guverner Montane potpisao zakon o zabrani TikToka

Guverner Montane Greg Đanforte potpisao je zakon o zabrani TikToka u državi, što je prva zabrana te vrste u Sjedinjenim Državama. Predlog zakona, ... Dalje
Ako gledate tuđe Facebook profile ova bi vas greška mogla odati
.jpg)
Cybernews je potvrdio informaciju sa Twittera da Facebook greškom šalje automatske zahteve za prijateljstvo Facebook profilima koje korisnici poseć... Dalje
TikTok zabranjen i u Austriji

Austrija je poslednja u nizu zemalja u Evropskoj uniji koja je zabranila TikTok na vladinim uređajima zbog zabrinutosti za privatnost. Austrijski min... Dalje
Pratite nas
Nagrade