Trojanac na Facebook-u u predloženim objavama
Društvene mreže, 26.02.2014, 07:32 AM

Kombinacija najveće društvene mreže Facebook, najpopularnijeg operativnog sistema za mobilne uređaje Android i aplikacije sa stotinama miliona korisnika kao što je WhatsApp, koja služi za razmenu poruka i koju je nedavno kupio Facebook, mogla bi biti dobitna za kriminalce koji pokušavaju da privuku pažnju korisnika da bi ostvarili svoje ciljeve.
Panda Labs upozorava korisnike Facebook-a koji pristupaju sajtu društvene mreže sa Android uređaja na “predložene objave”, kako Facebook suptilno naziva reklame, za popularnu aplikaciju WhatsApp. U pokušaju da privuku korisnike, kriminalci nude mogućnost špijuniranja razgovora kontakata na WhatsApp ili trikove kako na primer sakriti status na WhatsApp ili blokirati nekoga, iako se takva uputstva nalaze na web stranici aplikacije.
Ako žrtva klikne na neku od ovih objava, preusmerava se na lažnu verziju Google-ove prodavnice aplikacija Google Play odakle će korisnik, verujući da se zaista nalazi na Google Play marketu, preuzeti aplikaciju koja je besplatna ali koja će ga koštati onoliko koliko koštaju usluge premijum SMS servisa na koji se Trojanac pretplaćuje bez znanja korisnika.
Dobra vest je da su napadi za sada ograničeni na španske korisnike Facebook-a koji pristupaju društvenoj mreži sa Android mobilnih uređaja.
U Panda Labs su proveravali šta se dešava kada se istim nalozima pristupa sa računara, iPad, iPhone i Android uređaja i ispostavilo se da su se reklame prikazivale samo kada se koristio Google-ov operativni sistem.
Trojanac proverava sve dolazne poruke na uređaju i ako je pošiljalac premijum SMS servis, poruka se presreće i briše tako da korisnik nikada ne sazna za nju.
Pošto ta taktika ne funkcioniše na najnovijoj verziji Androida 4.4, autori Trojanca koriste drugu taktiku. Prilikom prijema poruke zvuk telefona se na dve sekunde potpuno utišava a poruke se označavaju kao pročitane. Aplikacija ima i SMS brojač, pa kad stigne prva poruka od premijum SMS servisa, ona čita poruku i tako dobija PIN kod za potvrdu i registruje korisnika na web sajtu da bi se aktivirao SMS servis.
Trojanac izgleda služi da “zaštiti” uređaj od konkurentskog Trojanca. Ako drugi Trojanac pokuša da se registruje na SMS servis, on neće moći da pristupi poruci sa PIN kodom i zbog toga neće biti u mogućnosti da aktivira servis.
Panda Labs je obavestio Facebook o ovim reklamama u kojima se osim WhatsApp aplikacije, kao mamci koriste i “neverovatni video snimci”, trikovi za Candy Crush ili Angry Birds itd.

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade