Twitter započeo proces uvođenja SSL enkripcije
Društvene mreže, 25.08.2011, 11:28 AM
Mikro-bloging servis Twitter sprovodi proces uvođenja automatske enkripcije na svom veb sajtu, čime će biti jedan u nizu veb servisa koji se na ovakav način bori protiv pokušaja preotimanja naloga svojih korisnika tokom korišćenja bežičnih mreža.
Twitter je korišćenje SSL (Secure Sockets Layer) enkripciju ponudio korisnicima kao opcionu, ali je u utorak najavljeno da će funkcija biti uključena kao podrazumevana, u osnovnom podešavanju za neke korisnike. Za sada nije poznato kada će ova opcija biti uključena kao podrazumevana za sve korisnike.
SSL enkripcija koju korisnici prepoznaju po “https” i katancu u adresnom baru browser-a, je protokol za šifrovanje koji se koristi za zaštitu komunikacije između klijenta i servera. Ukoliko postoji mogućnost, treba je koristiti zbog toga što je u suprotnom moguće presresti nekriptovane podatke koji prolaze kroz bežičnu mrežu.
Mnogi veb sajtovi koriste enkripciju ali samo kada je reč o podacima potrebnim za prijavljivanje na naloge ali je zapravo malo stvarnog internet saobraćaja šifrovano. Razlog za nekorišćenje SSL-a je povremena sporija interakcija na relaciji korisnik-veb sajt.
U oktobru prošle godine nezavisni programer veb aplikacija Erik Batler objavio je dodatak za Firefox (add-on), nazvan Firesheep, kako bi ilustrovao opasnost koju predstavlja korišćenje veb sajtova bez SSL kao i korišćenje javnih bežičnih mreža.
Firesheep dodat u sidebar Firefox-a pokazuje kad neko, koristeći otvorenu mrežu, kao što je na primer Wi-Fi mreža u kafiću, posećuje neki od neobezbeđenih sajtova. Ukoliko dva puta kliknete na nekog u sidebar-u, bićete prijavljeni na određeni sajt kao da ste pravi vlasnik naloga.
Firesheep praktično “hvata” kolačiće (cookies) koji se prenose kroz nekritovane mreže. Veb sajt ostavlja kolačić u browser korisnika dok ovaj pokušava da se prijavi na nalog. Kolačići služe da upamte korisnike i ostave ih prijavljenim na naloge.
SSL enkripcija ometa ovakve napade s obzirom na to da je kolačić šifrovan u slučaju da je takva funkcija uključena.
Facebook je početkom godine omogućio korisnicima SSL enkripciju, koja je opciona funkcija i korisnik je može uključiti u delu koji je namenjen podešavanjima naloga (“Account Settings” --> “Security”). Google je u januaru prošle godine uveo obaveznu SSL enkripciju za sve Gmail korisnike.
Izdvojeno
Zbog lažnih slika Breda Pita koje je generisala veštačka inteligencija, žena ostala bez skoro milion evra
Za En, Francuskinju u svojim pedesetim, 2023. je počela neobično. Dizajnerka enterijera, koja nije imala iskustva sa društvenim mrežama, otvorila ... Dalje
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Pratite nas
Nagrade