Upozorenje na Koobface, visokoproduktivan crv koji se širi društvenim mrežama
Društvene mreže, 15.03.2010, 16:18 PM
Kaspersky Lab, vodeća kompanija u oblasti razvoja antivirusnih rešenja, upozorava na Koobface, visokoproduktivan crv koji inficira sajtove društvenih mreža. Štetan program pogađa sajtove kao što su Facebook i Twitter i koristi kompromitovane sajtove kao proxy-je za svoj glavni server za komandovanje i kontrolu.
Tokom poslednje dve nedelje, istraživački tim Kaspersky Lab-a je uočio da aktivni C&C serveri Koobface-a (command-and-control server) se gase ili bivaju očišćeni u proseku tri puta dnevno. Broj je opadao postepeno sa 107, koliko je zabeleženo 25. februara na najmanji zabeleženi, 8. marta - 71. Zatim, samo u toku 48 sati, broj C&C servera je porastao sa 71 na 142, dakle, udvostručen je broj kompjutera zaraženih Koobface-om koji se koriste kako bi sa udaljenih mesta dobili komande.
Komandna i kontrolna infrastruktura Koobface-a može biti praćena posmatranjem razvoja geografskih lokacija IP adresa korišćenih za komunikaciju sa zaraženim kompjuterima. Korišćenje C&C servera beleži porast pretežno na teritoriji SAD, i to sa 48 na 52 procenta. Trenutno, više od polovine C&C servera virusa Koobface se hostuje u SAD, daleko više nego u ostalim zemljama.
„Ovi poslednji događaji daju nam neke naznake o načinu na koji banda koja stoji iza Koobface-a vodi računa o infrastrukturi ovog crva“, kaže Stefan Tanase, Senior Regional Researcher Kaspersky Lab EEMEA. „Na osnovu toga, možemo izvesti zaključak da sajber-kriminalci konstantno nadgledaju stanje svoje infrastrukture. Oni ne žele da broj C&C servera suviše opadne, jer bi to značilo gubitak njihove kontrole nad bot mrežom. Izgleda da onda kada se broj C&C servera smanji do kritičnog nivoa, sajber-kriminalci imaju spremne za upotrebu nove servere. Ukupan broj C&C servera Koobface-a neprekidno varira tokom nedelja, idući sa preko sto njih na ispod stotinu i obrnuto. Čini se da kada je stotinak C&C servera online, Koobface 'banda' je opuštena. Pored toga, oni preferiraju da njihovi C&C serveri budu razmešteni širom sveta i da imaju različite ISP, kako bi otežali njihovo obaranje. Pa ipak, većina C&C servera ostaje u SAD.
Kaspersky Lab korisnicima nudi nekoliko korisnih saveta:
-
Budite oprezni kada otvarate linkove u sumnjivim porukama, čak i onda kada je pošiljalac poruke neko od prijatelja sa Facebook-a kome verujete.
-
Koristite ažurirane, nove browser-e: Firefox 3.x, Internet Explorer 8, Google Chrome, Opera 10 i druge.
-
Što manje ličnih podataka objavljujete - utoliko bolje za vas. Ne objavljujte kućnu adresu, broj telefona ili druge lične podatke.
-
Ažurirajte svoj antivirusni program redovno kako bi ste sprečili da vaš kompjuter bude napadnut novim verzijama štetnog programa.
Korisnici bilo kojeg trenutnog anti-malware proizvoda kompanije Kaspersky Lab su u potpunosti zaštićeni od svih poznatih oblika crva Koobface. Svetski tim analitičara kompanije Kaspersky Lab neprestano motri na sve pretnje koje mogu doći iz sveta društvenih mreža, nadgledajući pri tom i aktivnost štetnih programa, a pored toga, konstantno snabdeva svoje korisnike ažuriranjima zaštitnih rešenja.
Izvor: Kaspersky Lab

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade