Uspeli spam napad na Facebook - nagradna anketa

Društvene mreže, 08.09.2010, 00:42 AM

Uspeli spam napad na Facebook - nagradna anketa

Kompanija Facebook danas je saopštila da je ispravljen bag u platformi ove društvene mreže koji je omogućavao spam crvu automatsku objavu poruka na zidovima korisničkih profila početkom ove nedelje. Ovaj propust je drugi koji je u poslednjih nedelju dana omogućio da servis bude preplavljen porukama koje reklamiraju prevare.

Prošle nedelje, Facebook je ispravio bag u svom servisu za postavljanje fotografija koji je omogućio spamerima objavljivanje na hiljade neželjenih poruka na zidovima korisničkih profila.

Najnoviji napad započeo je u ponedeljak kada je ogroman broj korisnika Facebook-a naseo na spam koji je usmeravao njihove prijatelje na nagrade koje bi mogli da osvoje učešćem u anketi na određenim web sajtovima.

Propust u okviru Facebook platforme omogućio je onima koji stoje iza ovog napada automatsku objavu linkova u statusima i privatnim porukama. Da podsetimo, dosadašnji spam napadi na Facebook uglavnom su zahtevali korišćenje tehnika društvenog inžinjeringa za širenje spama. Međutim, u slučaju ovog napada, dovoljno je bilo da korisnik klikne na ponuđeni link da bi se na zidu njegovog profila automatski pojavila poruka iste sadržine čim se aplikacija učita ili da se takav tekst sa linkom pošalje kao privatna poruka svim prijateljima sa korisnikove liste.

Spam poruke kao "I thought this survey stuff was GARBAGE but i just went on a shopping spree at walmart thanks to FB”, "I thought this survey stuff was BULL** but i swear I just used the Best Buy giftcard they sent me here *LINK* to buy a laptop" i slične preplavile su Facebook tokom prethodna dva dana. Za razliku od prošlonedeljnog napada koji je je uključivao besplatni iPhone kao potencijalnu nagradu, ovonedeljna prevara promoviše potrošačke ankete koje korisnici treba da popune kako bi dobili poklone iz Best Buy-a i Walmart-a.

Prema fan sajtu All Facebook, koji je prvi izvestio o napadu, ovo je jedan od najuspešnijih napada ikad viđenih na Facebook-u jer se širio neverovatnom brzinom kao posledica jednog od najozbiljnijih propusta u Facebook platformi.

Istraživači F-Secure su testirali linkove u spam porukama i u slučaju svih testiranih linkova tražene strane nisu bile pronađene. Izgleda da je Facebook preduzeo neke korake da bi zaustavio širenje napada.

Evo kako izgleda screenshot pretrage objava spam poruka korisnika srpske mreže Facebook-a:

Iz Facebook-a poručuju svojim korisnicima da budu oprezni u vezi sa objavama i porukama koje sadrže sumnjive linkove, čak i onda kada dolaze od prijatelja, i da prijavljuju aplikacije koje krše politiku Facebook-a.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje