Žrtve napada na Facebook neće dobiti zaštitu od krađe identiteta

Društvene mreže, 15.10.2018, 01:30 AM

Žrtve napada na Facebook neće dobiti zaštitu od krađe identiteta

Kompanija Facebook je objavila da neće pružiti zaštitu od krađe identiteta žrtvama nedavnog sajber napada u kome se kompromitovani podaci na desetine miliona korisnika društvene mreže.

U petak je kompanija objavila da su napadači ukrali veoma lične podatke 14 miliona korisnika Facebooka. Ti podaci uključuju istoriju pretrage, podatke o lokaciji i informacije o statusu veze, verskom opredeljenju i još mnogo toga.

Međutim, za razliku od drugih velikih kompanija kojima su se desili ovakvi napadi, Facebook je izjavio da nema planove o pružanju usluga zaštite za korisnike.

Korisnici mogu posetiti Facebookov centar za pomoć klikom na link, kako bi saznali da li su direktno ugroženi.

Za najteže ugrožene korisnike - grupu od oko 14 miliona, Facebook je objasnio da ukradeni podaci uključuju "korisničko ime, pol, jezik, status veze, religiju, rodni grad, mesto u kome trenutno žive, rođendan, vrste uređaja koje koriste za pristup Facebooku, obrazovanje, radno mesto, poslednjih 10 mesta u kojima su se prijavili ili u kojima su bili označeni, web sajt, ljude ili stranice koje prate, kao i 15 najnovijih pretraga".

S obzirom na količinu i vrstu informacija o korisnicima koje su sada u rukama napadača, ne čudi što su neki analitičari odluku Facebooka da ne pruži pomoć žrtvama nazvali beskrupuloznom.

Kompanije koje su pretrpele ovakve napade, kao što se to desilo Targetu 2013. godine, omogućavaju pristup agencijama za kreditnu zaštitu i drugim sredstvima za smanjenje rizika od krađe identiteta. I druge hakovane kompanije, kao što su Playstation Network i Equifax, ponudile su žrtvama slična rešenja.

Portparolka Facebooka je za BBC rekla da neće preduzeti taj korak "u ovom trenutku". Korisnici će umesto toga biti upućeni u Centar za pomoć na sajtu, gde mogu da dobiju savete o koracima koje mogu preduzeti da bi se zaštitili od sumnjivih emailova, SMS poruka i poziva.

Vest o napadu na Facebook pojavila se 5. oktobra kada je Facebook objavio da strahuje da bi 50 miliona korisnika moglo biti pogođeno sajber napadom. Kompanija je u petak revidirala svoju početnu procenu na oko 30 miliona korisnika.

"Nismo isključili mogućnost napada manjeg obima, koje nastavljamo da istražujemo", napisao je direktor kompanije za upravljanje proizvodima Gaj Rouzen na blogu.

Ukradeni podaci bi mogli biti veoma vredni za hakere. Iako to nisu finansijski podaci, ima podataka koji bi im mogli biti od koristi.

Pojedini analitičari misle da bi Facebook trebalo da ponudi besplatan premijum pristup menadžerima lozinki i drugim sličnim programima.

U Evropi, hakerski napad na Facebook znači da se kompanija suočava sa mogućom novčanom kaznom od 1,63 milijarde dolara, što je oko 4% godišnjeg prihoda kompanije. Ovaj događaj se smatra prvim većim testom za novu Opštu uredbe o zaštiti podataka (GDPR) koja je stupila na snagu u maju ove godine.

Irski poverenik za zaštitu podataka je rekao da je istraga o incidentu i samom Facebooku i njegovom ispunjavanaju obaveza koje nameću evropski propisi, u toku.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje

Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje

Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje