Adware Gmobi inficirao firmware 40 modela Android smart telefona

Mobilni telefoni, 21.03.2016, 01:00 AM

Adware Gmobi inficirao firmware 40 modela Android smart telefona

Stručnjaci ruskog proizvođača antivirusa Doctor Web otkrili su ovog meseca novi malver u firmwareu 40 popularnih smart telefona niže klase, kao i u nekoliko aplikacija koje su razvile poznate kompanije.

Trojanac koga su otkrili stručnjaci Doctor Weba nazvan je Android.Gmobi.1. On je dizajniran kao specijalizovani programski paket koji obično koriste proizvođači mobilnih uređaja ili programeri softvera da bi proširili funkcionalnost Android aplikacija.

Ovaj malver može da ažurira operativni sistem, prikuplja informacije, prikazuje obaveštenja, uključujući i ona koja su u vezi oglašavanja, i obavlja mobilna plaćanja.

Iako Android.Gmobi.1 možda ne izgleda kao pretnja, on ustvari funkcioniše kao tipičan adware, kažu u Doctor Webu.

Gmobi je pronađen na skoro 40 modela smart telefona. Pored toga, malver je kompromitovao aplikacije sa Google Play, kao što su Trend Micro Dr.Safety, Dr.Booster i Asus WebStorage. Ove kompanije su obaveštene o tome da su njihove aplikacije kompromitovane, i trenutno tragaju za mogućim rešenjima ovog problema. U međuvremenu su aplikacije TrendMicro Dr.Safety i TrendMicro Dr.Booster ažurirane i nisu opasne za korisnike Androida.

Glavni zadatak malvera Android.Gmobi.1 je prikupljanje poverljivih informacija koje malver šalje serveru. Recimo, verzije trojanca pronađene u aplikacijama kompanije Trend Micro obavljaju samo ove zadatke. Ali postoje i verzije malvera koje su sofisticiranije i koje kompromituju firmware mobilnih uređaja.

Svaki put kada je uređaj povezan sa internetom ili aktivan duže od jednog minuta, malver će početi da prikuplja informacije sa uređaja i da ih šalje svom komando-kontrolnom serveru. Te informacije, između ostalog, uključuju emailove korisnika, dostupnost roaminga, GPS koordinate, informacije na uređaju, geolokaciju korisnika, kao i informaciju o tome da li je Google Play aplikacija instalirana na uređaju.

Kada ove informacije dođu do servera, on odgovara komandama kojima ažurira bazu podataka informacijama o reklamama, dodaje prečice za reklame na početnom ekranu, prikazuje reklamno obaveštenje, prikazuje obaveštenje koje kada se dodirne pokreće aplikaciju, automatski preuzima i instalira APK fajlove, ali samo ako trojanac ima neophodne privilegije.

Gmobi može da prikazuje reklame u statusnoj traci, preko dijaloga, interaktivnih dijaloga, preko drugih aplikacija, preko ekrana kada nijedna aplikacija ne radi, ili pokretanjem browsera ili Google Playa da bi prikazao određenu stranicu.

S obzirom da je malver u firmwareu uređaja, njegovo uklanjanje sa uređaja uz pomoć antivirusa ili deinstaliranjem firmwarea može da promeni normalno ponašanje operativnog sistema. Zbog toga korisnici moraju da sačekaju da proizvođači uređaja objave ažuriranje za firmware koje ne sadrži trojanca.

Doctor Web nije objavio spisak modela smart telefona na kojima je detektovan Gmobi, ali je poznato da je Micromax AQ5001 jedan od njih.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Izveštaj kompanije Kaspersky predstavljen na Svetskom kongresu mobilnih tehnologija u Barseloni, otkrio je eskalaciju rizika sa kojima se korisnici m... Dalje