Android ima bag koji omogućava aplikacijama telefonske pozive bez dozvole korisnika
Mobilni telefoni, 08.07.2014, 10:00 AM

Stručnjaci nemačke firme Curesec otkrili su propust koji je prisutan u većini Android uređaja i koji omogućava aplikacijama da bez dozvole korisnika započnju telefonske pozive, da prekidaju tekuće pozive i izvršavaju specijalne kodove koji mogu pokrenuti druge neželjene radnje.
Propust je prijavljen Googleu krajem prošle godine, a stručnjaci nemačke firme čije je sedište u Berlinu smatraju da se propust pojavio prvi put u verziji 4.1.x Androida, koja je poznata pod nazivom Jelly Bean. Propust je ispravljen u verziji 4.4.4 koja je objavljena 19. juna.
Međutim, najnovija verzija Androida nalazi se na veoma malom broju uređaja. Prema podacima Googlea, skoro 60% Android uređaja koji su se povezali na Google Play početkom juna su oni sa verzijama 4.1.x, 4.2.x i 4.3. Samo 13% uređaja ima verzije Androida 4.4, 4.4.1, 4.4.2 ili 4.4.3 koje su takođe ranjive.
Propust omogućava aplikacijama da bez dozvole prekidaju odlazne pozive ili pozivaju bilo koji broj, uključujući i brojeve čije se pozivanje posebno tarifira, i sve to bez učešća korisnika. Propust zaobilazi Androidov bezbednosni mehanizam koji sprečava da aplikacije bez dozvole CALL_PHONE, pod normalnim okolnostima, mogu da pozivaju.
Propust može biti iskorišćen i za izvršenje USSD, SS ili MMI kodova. Ovi kodovi se unose preko tastera za biranje, i umetnuti su između specijalnih karaktera * i #, a razlikuju se od uređaja do uređaja, u zavisnosti od proizvođača i mobilnih operatera. Kodovi se koriste za pristup različitim funkcijama uređaja ili uslugama operatera.
Jedan drugačiji propust otkriven 2012. omogućavao je izvršenje USSD i MMI kodova posetom malicioznoj stranici. Za taj propust stručnjaci su tvrdili da određeni kodovi mogu resetovati neke Samsung telefone i vratiti fabrička podešavanja, tako da se obrišu svi podaci sa uređaja. Pored toga, određeni kod je mogao da promeni PIN kartice i da zaključa SIM karticu unošenjem pogrešnog PUK koda nekoliko puta.
Ovaj novi propust mogli bi koristiti malveri, što je realna mogućnost s obzirom da je ažuriranje Androida veoma sporo i da mnogi uređaji nikad ne budu nadograđeni novijim verzijama Androida.
Stručnjaci kažu da bi ovaj propust mogao biti iskorišćen tako što bi napadači prevarili korisnike da instaliraju aplikaciju koju bi napadači zatim mogli koristiti za pozivanje premium ili regularnih brojeva, a mogli bi i slušati razgovore uz pomoć mikrofona telefona. Napad ne bi mogao biti izveden krišom, jer korisnici mogu videti da je poziv u toku, kada pogledaju telefon, ali postoje načini da se to prikrije. Na primer, zlonamerna aplikacija bi mogla sačekati prestanak aktivnosti na telefonu ili pozivati samo noću. Aplikacija takođe može prekriti ekran poziva nečim drugim, na primer, igrom.
Stručnjaci Cureseca su napravili aplikaciju koju korisnici mogu instalirati kako bi proverili da li su njihovi uređaji podložni ovakvim zloupotrebama, ali ta aplikacija nije objavljena na Google Play. Google trenutno proverava aplikacije u svojoj prodavnici tragajući za onima koje možda pokušavaju da koriste ovaj propust.
Curesec je otkrio i drugu ranjivost u starijim verzijama Androida, 2.3.3 do 2.3.6, koja ima isti efekat. Ove verzije Andoida se, prema podacima iz juna, još uvek nalaze na 15% uređaja.

Izdvojeno
WhatsApp uvodi tajni kod za zaključane razgovore

WhatsApp je predstavio novu funkciju Secret Code koja omogućava korisnicima da sakriju svoje zaključane razgovore postavljanjem lozinke. Tajni kod ... Dalje
Android 14 omogućava aplikacijama da otkriju kada napravite snimak ekrana i obaveštava vas kada to uradite

Android 14 uvodi novi API za otkrivanje skrinšotova koji omogućava programerima aplikacija da lako otkriju kada korisnik napravi snimak ekrana. Apl... Dalje
Nova funkcija NameDrop na iOS 17 izazvala paniku jer navodno ugrožava bezbednost: Da li je zaista opasna?

Društvenim mrežama se šire upozorenja o novom načinu na koji korisnici iPhonea mogu brzo da podele svoje kontakt informacije sa drugima. Forbes iz... Dalje
Verifikacija putem imejla uskoro dostupna svim korisnicima WhatsAppa

WhatsApp kontinuirano poboljšava bezbednost korisnika platforme. Aplikacija već duže vreme podržava end-to-end šifrovanje razgovora i šifrovane... Dalje
Iako je najbezbedniji izvor aplikacija za Android, sa Google Play ove godine 600 miliona korisnika preuzelo malvere

Korisnici obično misle da je bezbedno instalirati aplikacije sa Google Play. Na kraju krajeva, to je zvanična prodavnica aplikacija za Android, i sv... Dalje
Pratite nas
Nagrade