Facebook tuži izraelskog proizvođača špijunskog softvera zbog hakovanja korisnika WhatsAppa
Mobilni telefoni, 30.10.2019, 10:30 AM
Facebook je u utorak podneo tužbu protiv izraelske firme za nadzor mobilnih uređaja NSO Grupe, tvrdeći da je ova firma aktivno bila uključena u hakovanje korisnika Facevookovog servisa za razmenu poruka WhatsApp.
Ranije ove godine otkriveno je da je WhatsApp, koji razgovore korisnika štiti end-to-end enkripcijom, imao kritičnu ranjivost koja je iskorišćena za daljinsko instaliranje špijunskog softvera Pegasus na ciljane Android i iOS uređaje.
Propust (CVE-2019-3568) omogućio je napadačima da neprimetno instaliraju špijunski softver na ciljane telefone pomoću WhatsApp video poziva, čak i kada na poziv nije odgovoreno.
Pegasus koji razvija NSO Grupa omogućava pristup neverovatnoj količini podataka sa pametnih telefona, uključujući SMS poruke, elektronsku poštu, WhatsApp razgovore, podatke o kontaktima, podatke o pozivima, lokaciji, kao i pristup mikrofonu i kameri.
Pegasus je proizvod NSO-a koji se koristio protiv aktivista za ljudska prava i novinara, od Meksika do Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Iako NSO Grupa tvrdi da legalno prodaje svoj špijunski softver samo vladama i da u njegovo korišćenje nije umešana, direktor WhatsAppa Vil Ketkart kaže da kompanija ima dokaze o direktnoj umešanosti NSO Grupe u nedavne napade na korisnike WhatsAppa.
U tužbi podnetoj Okružnom sudu u San Francisku, Facebook je naveo da je NSO Grupa prekršila uslove WhatsAppa koristeći svoje servere za širenje špijunskog softvera na oko 1400 mobilnih uređaja, tokom napada u aprilu i maju ove godine.
Kompanija takođe veruje da je napad bio usmeren na „najmanje 100 članova civilnog društva, što je nepogrešiv obrazac zloupotrebe“, mada kaže da taj broj može biti i veći.
"Ovaj napad je razvijen za pristup porukama nakon što su dešifrovane na zaraženom uređaju, zloupotrebljavajući ranjivosti u aplikaciji i operativnim sistemima na našim mobilnim telefonima", kažu iz WhatsAppa, koji je u vlasništvu Facebooka. "Optuženi su kreirali WhatsApp naloge koje su koristili za slanje zlonamernog koda na ciljane uređaje u aprilu i maju 2019. Nalozi su kreirani pomoću telefonskih brojeva registrovanih u različitim zemljama, uključujući Kipar, Izrael, Brazil, Indoneziju, Švedsku i Holandiju."
Među korisnicima koji su bili ciljevi napada ima advokata, novinara, boraca za ljudska prava, političkih disidenata, diplomata i drugih visokih zvaničnika stranih vlada, sa brojevima iz različitih zemalja, uključujući Kraljevinu Bahrein, Ujedinjene Arapske Emirate i Meksiko.
WhatsApp je rekao da je kompanija poslala upozorenje svakom od 1400 korisnika koji su pogođeni ovim napadom, informišući ih o onome što se dogodilo.
Facebook je takođe imenovao matičnu kompaniju NSO Grupe “Q Cyber Technologies” kao drugog tuženog u ovom slučaju.
U tužbi se navodi da su tuženi prekršili i američke i kalifornijske zakone, kao i uslove korišćenja usluge WhatsApp, koji zabranjuju ovu vrstu zloupotrebe.
Izdvojeno
Novi Android malver omogućava hakerima da podignu novac žrtava sa bankomata
Istraživači iz ESET-a otkrili su novi malver za Android nazvan NGate koji krade informacije o platnim karticama žrtava koje zatim šalje napadačim... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu taktiku za krađu podataka sa platnih kartica korisnika iOS-a i Androida
Sajber kriminalci su pronašli način da zaobiđu odbrane iOS-a i Androida u novoj kampanji čije su mete korisnici u istočnoj Evropi. Ova nova tehni... Dalje
Google više neće nagrađivati za ranjivosti otkrivene u aplikacijama na Google Play
Bezbednosne ranjivosti se kriju u većini aplikacija koje svakodnevno koristite. Većina kompanija nema način da preventivno reši svaki mogući b... Dalje
Chrome će sakrivati lozinke i brojeve kreditnih kartica kada delite ili snimate ekran na Androidu
Google će redigovati podatke o vašoj kreditnoj kartici, lozinke i druge osetljive informacije u Chromeu kada delite ili snimate ekran na Androidu. ... Dalje
Google Pixel telefoni se godinama prodavali sa skrivenom aplikacijom za nadzor
Većina Google Pixel telefona prodatih širom sveta od septembra 2017. uključivala je softver koji bi se mogao koristiti za nadzor, daljinsko upravl... Dalje
Pratite nas
Nagrade