Facebook tuži izraelskog proizvođača špijunskog softvera zbog hakovanja korisnika WhatsAppa
Mobilni telefoni, 30.10.2019, 10:30 AM

Facebook je u utorak podneo tužbu protiv izraelske firme za nadzor mobilnih uređaja NSO Grupe, tvrdeći da je ova firma aktivno bila uključena u hakovanje korisnika Facevookovog servisa za razmenu poruka WhatsApp.
Ranije ove godine otkriveno je da je WhatsApp, koji razgovore korisnika štiti end-to-end enkripcijom, imao kritičnu ranjivost koja je iskorišćena za daljinsko instaliranje špijunskog softvera Pegasus na ciljane Android i iOS uređaje.
Propust (CVE-2019-3568) omogućio je napadačima da neprimetno instaliraju špijunski softver na ciljane telefone pomoću WhatsApp video poziva, čak i kada na poziv nije odgovoreno.
Pegasus koji razvija NSO Grupa omogućava pristup neverovatnoj količini podataka sa pametnih telefona, uključujući SMS poruke, elektronsku poštu, WhatsApp razgovore, podatke o kontaktima, podatke o pozivima, lokaciji, kao i pristup mikrofonu i kameri.
Pegasus je proizvod NSO-a koji se koristio protiv aktivista za ljudska prava i novinara, od Meksika do Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Iako NSO Grupa tvrdi da legalno prodaje svoj špijunski softver samo vladama i da u njegovo korišćenje nije umešana, direktor WhatsAppa Vil Ketkart kaže da kompanija ima dokaze o direktnoj umešanosti NSO Grupe u nedavne napade na korisnike WhatsAppa.
U tužbi podnetoj Okružnom sudu u San Francisku, Facebook je naveo da je NSO Grupa prekršila uslove WhatsAppa koristeći svoje servere za širenje špijunskog softvera na oko 1400 mobilnih uređaja, tokom napada u aprilu i maju ove godine.
Kompanija takođe veruje da je napad bio usmeren na „najmanje 100 članova civilnog društva, što je nepogrešiv obrazac zloupotrebe“, mada kaže da taj broj može biti i veći.
"Ovaj napad je razvijen za pristup porukama nakon što su dešifrovane na zaraženom uređaju, zloupotrebljavajući ranjivosti u aplikaciji i operativnim sistemima na našim mobilnim telefonima", kažu iz WhatsAppa, koji je u vlasništvu Facebooka. "Optuženi su kreirali WhatsApp naloge koje su koristili za slanje zlonamernog koda na ciljane uređaje u aprilu i maju 2019. Nalozi su kreirani pomoću telefonskih brojeva registrovanih u različitim zemljama, uključujući Kipar, Izrael, Brazil, Indoneziju, Švedsku i Holandiju."
Među korisnicima koji su bili ciljevi napada ima advokata, novinara, boraca za ljudska prava, političkih disidenata, diplomata i drugih visokih zvaničnika stranih vlada, sa brojevima iz različitih zemalja, uključujući Kraljevinu Bahrein, Ujedinjene Arapske Emirate i Meksiko.
WhatsApp je rekao da je kompanija poslala upozorenje svakom od 1400 korisnika koji su pogođeni ovim napadom, informišući ih o onome što se dogodilo.
Facebook je takođe imenovao matičnu kompaniju NSO Grupe “Q Cyber Technologies” kao drugog tuženog u ovom slučaju.
U tužbi se navodi da su tuženi prekršili i američke i kalifornijske zakone, kao i uslove korišćenja usluge WhatsApp, koji zabranjuju ovu vrstu zloupotrebe.

Izdvojeno
Nova pravila Google Play prodavnice zabranjuju ometajuće reklame i lažno predstavljanje aplikacija

Google pokušava da reši problem sa agresivnim reklamama koje se ne mogu preskočiti u Android aplikacijama i uopšte loše ponašanje programera i a... Dalje
Milioni korisnika inficirali telefone malverom iz aplikacija koje se reklamiraju na Facebooku

Nekoliko adware aplikacija koje se agresivno promovišu na Facebooku kao čistači sistema i optimizatori za Android uređaje privukle su milione kori... Dalje
Ove Android aplikacije vam mogu ukrasti novac, deinstalirajte ih odmah sa telefona

Istraživači iz kompanije TrendMicro otkrili su u Google Play prodavnici veći broj aplikacija u kojima je sakriven malver čiji je cilj prikupljanje... Dalje
Samsung najavio novu funkciju koja će sakriti vaše fotografije i poruke dok vam je telefon na popravci

Samsung uvodi novu zanimljivu funkciju nazvanu „Režim popravke“ (Repair Mode). Verovatno ste se bar jednom našli u situaciji da ste mora... Dalje
U Google Play prodavnici pronađene brojne aplikacije zaražene malverom

Proizvođač antivirusnog softvera Dr. Web prijavio je Googleu niz zlonamernih Android aplikacija u kojima je tim istraživača kompanije otkrio adwar... Dalje
Pratite nas
Nagrade