Google iz Play prodavnice uklonio popularnu VPN aplikaciju
Mobilni telefoni, 10.04.2020, 10:30 AM

Google je uklonio popularnu VPN aplikaciju iz Google Play prodavnice nakon što su ga istraživači obavestili o kritičnoj ranjivosti koju su otkrili u aplikaciji.
Reč je o aplikaciji SuperVPN koja je preuzeta više od 100 miliona puta. SuperVPN je jedan od desetine programa ove vrste za Android uređaje.
VPNpro, kompanija koja analizira i ocenjuje VPN programe, upozorila je u februaru na ranjivost SuperVPN aplikacije koja može omogućiti takozvani MITM napad (čovek u sredini), odnosno omogućiti uljezu da se ubaci između korisnika i VPN servisa.
Ono što je problem sa SuperVPN je što oni koji traže veću privatnost i bezbednost sa SuperVPN imaju manju privatnost i bezbednost nego kada uopšte ne bi koristili VPN, upozorio je VPNpro pre dva meseca.
Program je slao šifrovane podatke, ali je hardkodovao ključ za dešifrovanje. Dešifrovanjem podataka otkrivene su informacije o serveru SuperVPN-a, sertifikatima i podacima za autentifikaciju. VPNpro je mogao da zameni te podatke svojim.
To znači da napadač može primorati SuperVPN da se poveže na lažni server, omogućavajući mu da vidi sve korisničke podatke, uključujući lozinke, privatne tekstualne i glasovne poruke, upozorili su istraživači.
Istraživač VPNproa Jan Joungren otkrio je ranjivost u oktobru 2019. godine. On je rekao da firma koja je vlasnik aplikacije, SuperSoftTech, verovatno sa sedištem u Pekingu, nije odgovorila na njegovo upozorenje. Ranjivost je prijavljena Google Play nagradnom programu kojim za Google rukovodi HackerOne. Taj tim takođe nije mogao dobiti odgovor od SuperSoftTecha, pa je 7. aprila 2020. program uklonjen iz Google Play prodavnice.
Ovo nije prvi put da se osporava bezbednost SuperVPN-a. Aplikacija je takođe pomenuta 2016. u jednom dokumentu koji se bavio bezbednosnim rizicima u Android VPN programima. Istraživanje je otkrilo da je 13 antivirusnih programa detektovalo malver u softveru. Aplikacija je zauzela treće mesto na rang listi Android VPN aplikacija u kojima su antivirusni programi najčešće detektovali malver.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade