Google otkrio Chamois, jednu od najvećih ikada otkrivenih familija malicioznih aplikacija

Mobilni telefoni, 15.03.2017, 01:00 AM

Google otkrio Chamois, jednu od najvećih ikada otkrivenih familija malicioznih aplikacija

Googleovi inženjeri su otkrili novu familiju "potencijalno štetnih aplikacija" (PHA, Potentially Harmful Application) nazvanu Chamois (divokoza). Ove aplikacije su do sada možda inficirale milione uređaja.

Chamois je samo najnoviji u nizu pokušaja masovnog iskorišćavanja Android uređaja za prevare sa oglasima. Pre ovoga, takav pokušaj bio je malver HummingBad koji je inficirao oko 10 miliona uređaja i tako za sajber kriminalce zarađivao više od 300000 dolara mesečno. Na spisku malvera sličnih Chamoisu su osim malvera HummingBad, i Viking Horde, DressCode, CallJam, i Skinner.

Chamois je bombardovao korisnike popup oglasima i pretplaćivao ih na premijum servise šaljući sa inficiranih uređaja SMS poruke bez njihovog znanja. Tako je Chamois povećao prihode sajber kriminalcima koji su odgovorni za njegovo širenje, a štetu su pretrpeli korisnici Androida iz celog sveta.

"Chamois smo otkrili prilikom rutinske provere kvaliteta oglasnog saobraćaja. Analizirali smo aplikacije bazirane na Chamoisu i otkrili da su koristile nekoliko metoda kako bi izbegle detekciju, i pokušavale da prevare korisnike da kliknu na oglase prikazujući lažne slike. To je ponekad rezultiralo preuzimanjem drugih aplikacija odgovornih za SMS prevare. Zato smo blokirali Chamois familiju aplikacija pomoću Verify Apps i izbacili one koji su pokušavali da nadigraju naš oglasni sistem", kaže se u tekstu na blogu kompanije koji su potpisali Googleovi inženjeri Bernard Gril, Megan Rutven i Ksin Zao.

Posle otkrića Chamoisa, Google je ažurirao svoj sistem za proveru aplikacija, Bouncer, koji sada može da detektuje ovu novu pretnju.

Googleovo prethodno iskustvo sa ovakvim aplikacijama bilo je od koristi kompaniji da preduzme brzu akciju da bi zaštitila korisnike Androida i oglašivače.

Maliciozne aplikacije se čak nisu ni pojavljivale na listi instaliranih aplikacija, tako da korisnici ne bi mogli ni da ih vide da bi ih deinstalirali, a to se inače često događa sa ovakvim aplikacijama. Tu na scenu stupa Verify Apps, alat koji je Google razvio da bi pomogao korisnicima da otkriju potencijalno štetne aplikacije i da ih obrišu.

Prema rečima Googleovih inženjera, Chamois je jedna od najvećih familija malicioznih aplikacija koja je do sada viđena na Androidu, distribuirana preko nekoliko kanala.

Chamois ima neke funkcije koje do sada nisu viđene. Jedna od njih je korišćenje šifrovanog sistema za skladištenje fajlova. Chamois koristi ovaj kriptovani prostor za čuvanje informacija kao što je njegov konfiguracioni fajl i dodatni kod i pluginovi. To je do sad viđeno samo kod naprednih desktop malvera kao što su bankarski trojanci koji koriste enkripciju da bi zaštitili svoj konfiguracioni fajl. Jedan od takvih je poznati trojanac Dridex.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje