Kolektivna tužba protiv Googlea zbog tajnog praćenja korisnika iPhonea

Mobilni telefoni, 06.05.2021, 09:30 AM

Kolektivna tužba protiv Googlea zbog tajnog praćenja korisnika iPhonea

Vrhovnom sudu Velike Britanije podneta je kolektivna tužba protiv Googlea zbog tajnog praćenja internet aktivnosti korisnika iPhone uređaja.

Tužbu je pokrenula Grupa za prava potrošača prema čijoj proceni nadoknada štete može biti i do 750 funti po korisniku, a ukupna nadoknada preko 3 milijarde funti.

Tužba je podneta u ime 4,4 miliona korisnika iPhonea. Sud treba da utvrdi da li je Google “prekršio svoje dužnosti kao kontrolora podataka” tajnim prikupljanjem podataka generisanih pomoću pregledača i deljenjem sa oglašavačima u periodu između 2011. i 2012. godine.

Međutim, Google tvrdi da nije naneo nikakvu štetu korisnicima iPhonea. Prema rečima Googleovog advokata Antonija Vajta, prema britanskim zakonima ovakvom tužbom za zaštitu podataka u američkom stilu može se tražiti obeštećenje samo ako su podnosioci zahteva pretrpeli neku štetu zbog kompromitovanja podataka, a prikupljanje podataka ne mora uvek rezultirati naknadom štete.

Ipak, stručnjaci tvrde da je ovo izuzetno značajan slučaj. Kompanije moraju to shvatiti kao upozorenje i izbegavati upotrebu ličnih podataka korisnika bez njihovog pristanka za komercijalnu dobit. Ako ovaj slučaj rezultira u korist podnosilaca zahteva, u Velikoj Britaniji će doći do novih sličnih tužbi.

Google je godinama optuživan za špijuniranje korisnika i praćenje i prikupljanje informacija o njihovim aktivnostima na internetu. Prošlog meseca je u Sjedinjenim Državama sud odobrio kolektivnu tužbu u kojoj se tvrdi da Google tajno prikuplja podatke od korisnika čak i kada koriste njegov privatni režim bez arhiviranja. Tužba ne bi trebalo da iznenadi nikog s obzirom da je 2018. godine pretraživač DuckDuckGo sproveo detaljnu studiju u kojoj se tvrdi da pretrage u Googleovom režimu Bez arhiviranja nisu privatne.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

ZeroDayRAT: novi mobilni špijunski malver cilja Android i iOS

ZeroDayRAT: novi mobilni špijunski malver cilja Android i iOS

Nova mobilna špijunska operacija pod nazivom ZeroDayRAT je pretnja koja cilja i Android i iOS uređaje, omogućavajući napadačima trajni pristup ko... Dalje

AI platforma Hugging Face zloupotrebljena za širenje novog Android trojanca

AI platforma Hugging Face zloupotrebljena za širenje novog Android trojanca

Kompanija Bitdefender otkrila je novu Android pretnju koja koristi popularnu AI platformu Hugging Face za hostovanje i distribuciju zlonamernog koda. ... Dalje

Android trojanac iz lažnih „Pro“ verzija popularnih aplikacija pronađen u 143 zemlje

Android trojanac iz lažnih „Pro“ verzija popularnih aplikacija pronađen u 143 zemlje

Istraživači iz k zLabs tima kompanije Zimperium otkrili su novu Android pretnju pod nazivom Arsink, trojanca za daljinski pristup (RAT) koji imitira... Dalje

Novi Android trojanci koriste veštačku inteligenciju za automatizovane klikove na oglase

Novi Android trojanci koriste veštačku inteligenciju za automatizovane klikove na oglase

Istraživači kompanije za mobilnu bezbednost Dr.Web otkrili su novu porodicu Android trojanaca koja koristi veštačku inteligenciju za automatsko ot... Dalje

Ne odlažite ažuriranje iPhone-a: iOS 26.2 donosi zaštitu od dve ranjivosti koje se koriste za špijuniranje

Ne odlažite ažuriranje iPhone-a: iOS 26.2 donosi zaštitu od dve ranjivosti koje se koriste za špijuniranje

Apple je 12. decembra 2025. zakrpio dve WebKit zero-day ranjivosti koje su povezane sa plaćeničkim špijunskim softverom. Ove zakrpe dostupne su isk... Dalje