Malver Xcode Ghost inficirao brojne iOS aplikacije
Mobilni telefoni, 23.09.2015, 00:00 AM

Nepoznati sajber kriminalci uspeli su da prevare Apple i u oficijalnu prodavnicu aplikacija kompanije, App Store, proguraju značajan broj malicioznih aplikacija koje prikupljaju informacije o uređajima i kradu korisničke lozinke za iCloud.
Na spisku inficiranih iOS aplikacija nalaze se mnoge aplikacije koje su veoma popularne u Kini i ostatku sveta.
Inficirane iOS aplikacije uključuju instant mesindžere, aplikacije banaka, aplikacije mobilnih operatera, mape, berzanske aplikacije, SNS aplikacije i igre.
Među inficiranim aplikacijama su i WeChat, Didi Chuxing, aplikacija koja je kineska verzija Ubera, Railway 12306, aplikacija preko koje se kupuju vozne karte u Kini, China Unicom Mobile Office i Tonghuashun.
Ovaj napad bez presedana na Appleovu App Store i korisnike započeo je tako što su na kineskim forumima za programere hakeri ponudili malicioznu verziju Appleovog Xcode koji programeri koriste za kreiranje Mac OS X i iOS aplikacija.
Uz pomoć Xcodea hakeri su uspeli da trojanizuju aplikacije i omoguće im da preuzimaju i pokreću malver, što se ispostavilo kao dobro rešenje koje omogućava da se prođe proces provere koda Appleove App Store.
Maliciozno izmenjene verzije Xcodea nazvane su Xcode Ghost.
Detaljnija analiza koju su sproveli istraživači Palo Alto je otkrila da trojanizovane aplikacije prikupljaju informacije o uređaju, aplikacijama i mreži i u šifrovanom obliku ih šalju jednom od tri servera za komandu i kontrolu (C&C) čija je adresa kodirana u malveru.
Inficirane aplikacije prikazuju upozorenja tražeći od korisnika da unesu svoje iCloud lozinke.
Istraživači iz Palo Alto kažu da je Xcode Ghost veoma štetan i opasan malver koji uspeva da izbegne Applove provere koda i da tehnike koje se koriste u ovom napadu mogu usvojiti i kriminalci i grupe koje se bave sajber špijunažom da bi pristupale iOS uređajima.
Apple je uklonio inficirane aplikacije iz App Store a portparol kompanije je izjavio da kompanija sarađuje sa programerima kako bi bili sigurni da koriste pravu verziju Xcode.
Ovaj incident bi trebalo da bude poziv na buđenje za Apple i korisnike njegovih uređaja koji često tvrde da ste, ako se držite aplikacija iz App Store, bezbedni. Pored toga, ovaj slučaj dokazuje, da motivisani hakeri uvek nađu način do dođu do sistema, bez obzira na to koliko su oni bezbedni.
Definitivan broj inficiranih aplikacija je još uvek nepoznat. Istraživači iz Palo Alto kažu da ih ima najmanje 48, a kineska firma Qihoo360 koja se bavi bezbednošću procenjuje da ih je oko 350.
Programerima koji koriste Xcode se savetuje da ga preuzimaju direktno od Applea.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade