Procureli trojanac otkriven u aplikacijama na Google Play
Mobilni telefoni, 28.02.2017, 00:30 AM

Kao što su stručnjaci predvideli, izvorni kod moćnog bankarskog trojanca za Android koji je procureo sredinom decembra, sada se koristi u napadima.
Stručnjaci kompanija Doctor Web i i ESET primetili su tri kampanje u kojima učestvuje trojanac čiji je izvorni kod objavio nezadovoljni kupac na jednom ruskom hakerskom forumu 19. decembra prošle godine.
S obzirom da je od tada izvorni kod moćnog malvera dostupan svima, bilo je samo pitanje vremena kada će kriminalci iskoristiti procureli kod malvera i napraviti svoju verziju trojanca koja se širi preko malicioznih aplikacija koje su dostupne u nezvaničnim prodavnicama aplikacija.
Prvu kampanju su sredinom januara primetili stručnjaci ruske kompanije Doctor Web. Prema njihovim rečima, kriminalci su napadali samo korisnike nekoliko ruskih banaka.
Druga i treća kampanja primećene su u poslednje dve nedelje, kada su istraživači iz firme ESET otkrili dve aplikacije u Googleovoj prodavnici aplikacija Play.
Način funkcionisanja poslednje dve kampanje je isti kao i onaj na koji je funkcionisala prva kampanja. Zbog toga u ESET-u veruju da su ove kampanje delo iste grupe.
U dve poslednje kampanje, kriminalci su koristili legitimnu Android aplikaciju za vremensku prognozu u koju su ubacivali izvorni kod trojanca. Zatim bi prepakovali aplikaciju i objavljivali je na Play Store, i tako zaobilazili Googleov skener Bouncer.
Aplikacije koje su otkrili i prijavili Googleu istraživači kompanije ESET su Good Weather koja je kopija istoimene aplikacije i Weather koja je kopija aplikacije World Weather.
Za potrebe druge kampanje, u kojoj se trojanac širi preko maliciozne kopije Good Weather, kriminalci su konfigurisali trojanca tako da prikazuje lažne stranice za prijavljivanje 22 aplikacije turskih banaka.
Treća kampanja je malo sofisticiranija i cilja veći broj korisnika jer je trojanac tako konfigurisan da prikazuje stranice za prijavljivanje 69 aplikacija banaka iz Velike Britanije, Austrije, Nemačke i Turske.
Doctor Web detektuje ovog trojanca kao Android.BankBot a ESET kao Trojan.Android/Spy.Banker.
U pitanju je veoma napredna pretnja koja osim što prikazuje lažne login stranice preko legitimnih aplikacija, može i da zaključa uređaj kao ransomware, kao i da presreće SMS poruke da bi prevario sistem dvofaktorne verifikacije.
Procureli izvorni kod trojanca uključuje i kontrolni panel, koji je potreban kriminalcima da bi kontrolisali malver posle infekcije uređaja.
U ovom trenutku nije jasno da li iza sve tri kampanje stoji jedna grupa hakera.
Dobra vest je da je Google brzo reagovao na upozorenje ESET-a tako da pomenute dve maliciozne aplikacije nisu preuzete više od 10000 puta.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade