Proverene aplikacije u Google Play Store širile malver MKero
Mobilni telefoni, 09.09.2015, 09:30 AM

Malver Android.Trojan.MKero.A se vratio, ali ovoga puta, sajber kriminalci su našli način da ga sakriju u aplikacijama koje su preuzele hiljade korisnika Googleove Play prodavnice aplikacija.
Malver MKero je prvi put detektovan krajem prošle godine kada se širio preko alternativnih prodavnica aplikacija ili popularnih lokalnih društvenih mreža u Istočnoj Evropi.
Malver je sada pronađen u nekoliko Android igrica u Google Play Store, pošto su aplikacije u kojima je sakriven uspešno prošle Googleov automatizovani sistem za proveru aplikacija Google Bouncer.
Kada inficira uređaj, malver krišom pretplaćuje korisnika na premium SMS servise, i to bez bilo kakvog učešća korisnika u procesu pretplate.
MKero su analizirali istraživači kompanije Bitdefender koji kažu da malver koristi niz taktika koje mu omogućavaju da izbegne sigurnosne mehanizme koje primenjuju premium SMS servisi da bi se sprečile prevare.
Najpre, kada se nađe na Android uređaju, malver započinje komunikaciju sa svojim komandno-kontrolnim serverom (C&C), sa koga se učitava URL ciljanog sajta.
Sofisticiranost trojanca leži u njegovoj sposobnosti da izbegne CAPTCHA sisteme za proveru autentičnosti preusmeravanjem zahteva za prevod slike u tekst web servisu Antigate.com.
MKero izdavaja CAPTCHA sliku iz pretplatničke forme, i šalje je servisu Antigate.com koji rešava CAPTCHA testove, tako da u roku od nekoliko sekundi malver dobija rešenje i može da nastavi sa procedurom pretplate.
Malver pretplaćuje korisnika na servis, i nakon što dobije, raščlani i izvuče kod za potvrdu, on ga unosi na ciljani sajt, pretplaćujući korisnika na premium servis.
Razlog zbog koga trojanac MKero ovo radi nije teško pretpostaviti - kriminalci verovatno učestvuju u različitim partnerskim programima koji su u vezi sa ovim servisima, i zarađuju onoliko koliko korisnika pretplate na ove servise.
Među aplikacijama sa Google Play koje šire ovog trojanca, nalaze se dve od kojih svaka ima između 100000 i 500000 instalacija.
Imajući u vidu da malver potpuno neprimetno obavlja svoje zadatke na Android uređaju, malo je verovatno da će ga korisnik primetiti i ukloniti. Preporuka stručnjaka je da se koristi mobilni antivirus i redovno skenira uređaj.
Takođe, povremeno proveravanje računa je poželjno. Iznenadno povećanje računa za koje korisnik nema objašnjenje može biti znak infekcije uređaja malverom.
Stručnjaci Bitdefendera identifikovali su sedam inficiranih igrica u Googleovoj prodavnici aplikacija, koje su u međuvremenu uklonjene iz Play prodavnice.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade