Ruski hakeri podmetnuli Ukrajincima lažnu aplikaciju za napade na ruske sajtove
Mobilni telefoni, 20.07.2022, 13:00 PM

Dok rat u Ukrajini besni, ruski hakeri iskoristili su priliku da distribuiraju malver za Android maskiran u aplikaciju za proukrajinske haktiviste koji pomoću nje navodno mogu da pokrenu DDoS napade na ruske sajtove.
Googleova grupa za analizu pretnji (TAG) koja je specijalizovana za sajber napade iza kojih stoji država, pripisala je malver Turli, grupi poznatoj i po nazivima Krypton, Venomous Bear, Waterbug i Uroburos, koja je povezana sa ruskom Federalnom službom bezbednosti (FSB).
„Ovo je prvi poznati slučaj da Turla distribuira malver povezan sa Androidom“, rekao je istraživač TAG-a Bili Leonard koji je istakao da aplikacije nisu distribuirane preko Google Play prodavnice, već su bile na domenu koji kontroliše Turla i distribuirane putem linkova poslatih preko servisa za slanje poruka.
Aplikacija koja je poslužila kao mamac nazvana Cyber Azov poziva se na puk Azov, odred za specijalne operacije Nacionalne garde Ukrajine, krajnje desničarsku jedinicu. Ljudi iz celog sveta pozvani su da se bore protiv „agresije Rusije“ pokretanjem DDoS napada na ruske veb sajtove.
Međutim, aplikacija je delo hakerske grupe Turla koju podržava Kremlj, i koja je poznata po napadima na evropske i američke organizacije.
Prema istraživanju TAG-a, aplikacija je distribuirana preko domena koji kontroliše Turla i morala je da se ručno instalira iz APK fajla. Na veb sajtu Cyber Azov tvrdi se da aplikacija pokreće DDoS napade na ruske veb sajtove, ali je analiza TAG-a pokazala da je aplikacija neefikasna za ovu svrhu.
Analiza APK fajla na VirusTotalu pokazuje da ga mnogi od najvećih proizvođača antivirusnog softvera označavaju kao zlonamernu aplikaciju koja sadrži trojanca.
Srećom, aplikacija Cyber Azov je instalirana mali broj puta, tako da nije imala veći uticaj.
Međutim, domen Cyber Azov je i dalje dostupan. Bitcoin adresa navedena na veb sajtu za prikupljanje donacija nema nikakve transakcije do sada, što podržava procenu da aplikacija nije došla do mnogo ljudi.
Pored zlonamernih Android aplikacija, TAG je takođe istakao iskorišćavanje nedavno otkrivene Follina ranjivosti u Microsoft Officeu, koja omogućava hakerima da preuzmu računare koristeći zlonamerno kreirane Word dokumente. Ranjivost su koristile grupe povezane sa ruskom vojskom (GRU) za napade na medijske organizacije u Ukrajini, rekli su istraživači Googlea.

Izdvojeno
Apple na iOS 17 krišom promenio podešavanja privatnosti

Mnogim korisnicima iPhonea koji su nadogradili svoje telefone na iOS 17 neće se dopasti kada čuju da su time možda zapravo smanjili svoju bezbednos... Dalje
Android bankarski trojanac Xenomorph se krije iza lažnih zahteva za ažuriranje Google Chromea
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz kompanije ThreatFabric primetili su novu kampanju u kojoj se distribuira malver Xenomorph koji cilja korisnike Android ur... Dalje
Lažne YouTube aplikacije kriju malver Capra RAT koji špijunira korisnike zaraženih uređaja

Istraživači iz SentinelLabsa primetili su tri Android aplikacije koje imitiraju Googleovu YouTube aplikaciju. Analiza aplikacija je otkrila da je u ... Dalje
Skype za mobilne uređaje otkriva IP adresu korisnika, ali se Microsoftu ne žuri da reši ovaj problem

Slanjem linka, hakeri mogu doći do IP adrese korisnika aplikacije Skype i tako otkriti gde se korisnik nalazi. Korisnik aplikacije ne mora da klikne ... Dalje
Na Google Play i Samsung Galaxy Store pronađene trojanizovane verzije popularnih aplikacija Signal i Telegram

U Google Play prodavnici i Samsung Galaxy Store pronađene su trojanizovane aplikacije Signal i Telegram u kojima je sakriven špijunski softver (spyw... Dalje
Pratite nas
Nagrade