Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama
Mobilni telefoni, 12.06.2025, 11:30 AM
Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važnih fajlova, ali i gubitka produktivnosti, otkrio je novi izveštaj kompanije Malwarebytes „Tap, Swipe, Scam“, koja je anketirala 1300 odraslih korisnika mobilnih uređaja u SAD, Velikoj Britaniji, Austriji, Nemačkoj i Švajcarskoj.
Iako se izveštaj pre svega bavio ličnim uticajem takvih pretnji, one imaju sve veći uticaj na rizik u preduzećima s obzirom na veliki broj preduzeća koja dozvoljavaju korišćenje ličnih uređaja na poslu.
66% svih ispitanika priznalo je da je sve teže uočiti prevaru u legitimnim komunikacijama, a više od trećine (36%) je reklo da su u prošlosti bili žrtve prevara. Nešto više od trećine (36%) korisnika tvrdi da je doživelo infekciju malverom.
Ove pretnje dolaze putem različitih kanala povezanih sa mobilnim uređajima, najčešće imejla (65%), ali i telefonskih poziva (53%), SMS-a (50%), društvenih mreža (47%), aplikacija za razmenu poruka (40%) i „platformi za kupovinu/prodaju“ (36%).
Društveni inženjering je najčešća pretnja (53%), a petina (19%) ispitanika postaje žrtva. Ovo se poklapa sa odvojenim studijama koje su pratile rast fišinga povezanog sa mobilnim uređajima.
Studija kompanije Zimperium iz septembra 2024. godine tvrdila je da 82% svih fišing sajtova sada cilja mobilne uređaje, dok je ranije ove godine ista kompanija objavila podatke koji otkrivaju da su napadi mobilnog fišinga („mišing“) dostigli vrhunac u avgustu 2024. godine sa preko 1000 dnevno.
Prema podacima Malwarebytes-a, iznuda je takođe uobičajena, sa 17% žrtava ove vrste mobilnih pretnji, a 37% se susrelo sa jednom, uključujući ransomware (25%), seksualnu iznudu - sextortion (24%) i deepfake prevare (20%). Oko petine (18%) je čak reklo da je doživelo virtuelni pokušaj otmice.
Sve ovo uzima psihološki danak. Tri četvrtine ispitanika je reklo Malwarebytes-u da su doživeli emocionalnu štetu kao što su problemi sa mentalnim zdravljem (46%) ili ucenu/uznemiravanje (25%).
Dejvid Ruiz iz Malwarebytes-a je objasnio da su mobilne pretnje lične i tehničke prirode.
„Kako sajber pretnje postaju sofisticiranije i sajber kriminalci zaista usvajaju deepfake i AI tehnologije, moramo ići dalje od podizanja svesti i osnažiti korisnike pravim alatima i znanjem“, rekao je Ruiz. „Niko ne bi trebalo da prihvati prevare kao cenu digitalnog života. Nema sramote, želimo da ljudi budu sigurni da će uočiti, zaustaviti i prijaviti prevare, bez obzira koliko su intimne.“
Izdvojeno
Rokarolla: dok prazni račune, novi trojanac blokira upozorenja banaka o sumnjivim transakcijama
Istraživači kompanije Zimperium otkrili su novog Android bankarskog trojanca nazvanog Rokarolla koji, pored krađe podataka i novca, pokušava da ž... Dalje
Google uvodi plavi indikator za aplikacije koje koriste lokaciju, mišljenja korisnika podeljena
Google uvodi novu funkciju privatnosti za Android uređaje koja korisnike obaveštava kada neka aplikacija koristi podatke o njihovoj lokaciji. Nova f... Dalje
WhatsApp otkrio nove pokušaje širenja Pegaza i traži sankcije protiv NSO Group
WhatsApp je otkrio i zaustavio nove pokušaje isporuke špijunskog softvera povezane sa izraelskom kompanijom NSO Group, poznatom po razvoju špijunsk... Dalje
MagicAd zatrpava Android uređaje reklamama i nakon zatvaranja zaraženih aplikacija
Istraživači kompanije Dr.Web otkrili su Android trojanca nazvanog MagicAd koji prikazuje reklame na zaraženim uređajima čak i nakon što korisnik... Dalje
Kako hakeri mogu zloupotrebiti Android obaveštenja za manipulaciju Gemini asistentom
Istraživači kompanije SafeBreach otkrili su bezbednosni propust koji je mogao da omogući napadačima da utiču na ponašanje Google Geminija na And... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





