Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju: Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan
Mobilni telefoni, 06.12.2023, 13:00 PM

Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan, upozoravaju stručnjaci za sajber bezbednost.
U današnjem digitalnom dobu, gde su mobilni uređaji postali neizostavni deo našeg svakodnevnog života, zaštita privatnosti i bezbednosti podataka postaje sve važnija. Apple, kao jedan od vodećih proizvođača pametnih telefona, razvio je “Lockdown” režim kako bi korisnicima pružio dodatnu sigurnost.
Funkcija je predstavljena prošle godine, kao odgovor na značajan porast sajber napada. Najavljujući novu funkciju, Apple ju je opisao kao „opcionu, ekstremnu zaštitu koja je dizajnirana za veoma mali broj pojedinaca koji bi, zbog toga ko su ili šta rade, mogli biti lično na meti nekih od najsofisticiranijih digitalnih pretnji.“
Međutim, nedavno istraživanje koje su sproveli stručnjaci za sajber bezbednost iz Jamf Threat Labsa, otkriveno je da “Lockdown” režim nije potpuno siguran. Iako pruža određeni nivo zaštite, postoji mogućnost da se zaobiđe i pristupi podacima na zaključanom uređaju.
„Korisnici i dalje mogu biti podložni napadima ako nisu u potpunosti svesni kako “Lockdown” režim funkcioniše, kao i njegovih ograničenja“, kažu istraživači. „Iako “Lockdown” režim efikasno smanjuje površinu napada na iOS uređaju, važno je zapamtiti da kada je uređaj već kompromitovan, režim zaključavanja ne sprečava rad malvera.“
Jedan od načina na koji se može zaobići “Lockdown” režim je korišćenje sofisticiranih tehnika hakovanja. Ovo ukazuje na to da čak i najnaprednije sigurnosne mere mogu biti kompromitovane.
„Režim zaključavanja ne funkcioniše kao antivirusni softver, ne otkriva postojeće infekcije i ne utiče na mogućnost špijuniranja već kompromitovanog uređaja. Zaista je efikasan samo u smanjenju broja ulaznih tačaka dostupnih napadaču, pre nego što se napad dogodi.“
Dobra vest je da hakeri još nisu koristili ovu tehniku napada, kažu istraživači.
„Imajte na umu da ovo nije mana u “Lockdown” režimu ili ranjivost iOS-a“, dodaju istraživači objašnjavajući da tehnika koju su koristili omogućava malveru da vizuelno prevari korisnika da veruje da telefon radi u režimu zaključavanja. Ovu tehniku je moguće koristiti samo na kompromitovanom uređaju.
Nedostaci u “Lockdown” režimu ukazuju na to da korisnici ne bi trebali da se oslanjaju samo na ovu funkciju kako bi zaštitili svoje podatke. Umesto toga, preporučuje se da preduzmu dodatne mere zaštite, kao što su korišćenje snažnih lozinki, enkripcije podataka i redovno ažuriranje softvera.
Kako bi se poboljšala sigurnost, Apple bi trebalo da ojača “Lockdown” režim. Takođe, korisnici bi trebalo da budu svesni da nijedan sistem nije potpuno neprobojan i da je važno preduzeti sve moguće mere kako bi se zaštitili od potencijalnih pretnji.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade