Appleov novi ''Režim zaključavanja'' dodaje ''ekstremnu'' zaštitu vašem iPhoneu
Vesti, 07.07.2022, 10:30 AM

Apple je predstavio pojačani „Režim zaključavanja“ (Lockdown Mode) koji je dizajniran sa idejom da spreči sofisticirane napade, uključujući i instalaciju komercijalnog špijunskog softvera koji kupuju i koriste vlade protiv pojedinaca poput novinara, aktivista i političara. Ova postavka ojačava odbranu iPhonea, iPada i Mac računara tako što blokira metode koje se koriste za kompromitovanje uređaja u visoko ciljanim napadima.
„Iako velika većina korisnika nikada neće biti žrtve visoko ciljanih sajber napada, mi ćemo neumorno raditi na zaštiti malog broja korisnika koji jesu“, rekao je Ivan Krstić, Appleov direktor bezbednosnog inženjerstva i arhitekture.
Režim zaključavanja će biti predstavljen ove jeseni sa macOS Ventura, iOS 16 i iPadOS 16. Režim je opcioni i u velikoj meri će ograničiti neke funkcije, sa ciljem da zaštiti ugrožene korisnike.
Režim zaključavanja blokira većinu priloga u porukama osim slika, onemogućava preglede linkova, podrazumevano isključuje određenu tehnologiju pretraživanja veba, blokira pozive i FaceTime pozive iz nepoznatih izvora, blokira žičane veze sa računarima ili dodatnom opremom dok je uređaj zaključan i onemogućava dodavanje novih konfiguracionih profila ili uključivanje u upravljanje mobilnim uređajima (MDM).
Apple ovo naziva „ekstremnim, opcionim“ nivoom zaštite koji je odgovor na sve veću upotrebu komercijalnog špijunskog softvera koji kupuju države, poput alata Pegaz koji je razvila izraelska firma NSO Grupa.
Apple je dugo kritikovan zbog toga što nije radio sa istraživačima bezbednosti na pronalaženju i otklanjanju nedostataka na svojim platformama kao druge velike tehnološke kompanije, pre nego što je 2016. pokrenuo program za nagrađivanje grešaka u iOS. Na kraju je kompanija 2019. proširila program na druge uređaje.
Sada je Apple najavio da će isplatiti do 2 miliona dolara istraživačima koji budu otkrili bagove u režimu zaključavanja, kroz svoj program nagrađivanja za otkrivene bagove, što je najveća do sada ponuđena nagrada u industriji.
Godinama su istraživači upozoravali na gotove alate za hakovanje koje vladama prodaju privatne kompanije i koji se koriste za špijuniranje boraca za ljudska prava, novinara i političkih protivnika, uključujući napade koji bi mogli da kompromituju uređaje bez ikakve interakcije korisnika.
Prošlog septembra, Citizen Lab Univerziteta u Torontu izvestio je o jednom takvom napadu, „nultom kliku“, koji su nazvali ForcedEntry. Ovaj bag je NSO Grupa iskoristila da bi svojim klijentima, državnim agencijama, omogućila da instaliraju špijunski softver na telefonima novinara i aktivista. Istraživači su tada rekli da je greška omogućavala instalaciju špijunskog softvera Pegaz bez ijednog klika, što znači da meta nije morala učiniti ništa da bi bila zaražena.
Sledećeg meseca, Apple je podneo tužbu protiv NSO Grupe i najavio da će organizacijama koje sprovode istraživanja o alatima za sajber nadzor donirati 10 miliona dolara, kao i celokupan iznos odštete ukoliko dobije spor.

Izdvojeno
Zbog bezbednosti Francuska zabranila sve aplikacije za zabavu na uređajima zaposlenih u državnim službama

Poslednjih nekoliko meseci, vlade širom sveta zabranjuju TikTok na uređajima zvaničnika. Holandija i Norveška su poslednje koje su se pridružile ... Dalje
Veb servisi APR-a zbog sajber napada nedostupni korisnicima

Agencija za privredne registre (APR) objavila je da su tokom jučerašnjeg i današnjeg dana veb servisi APR-a bili meta sajber napada, koji je prijav... Dalje
Microsoft objavio ažuriranje za grešku ''aKROPalipsa'' u Windows 10 i 11 koja može otkriti sakrivene podatke sa skrinšotova

Microsoft je objavio ažuriranje kako bi popravio ranjivost u alatu za uređivanje snimaka ekrana u Windows 10 i 11. Bezbednosna greška, nazvana &bdq... Dalje
Zbog greške u popularnom WooCommerce Payments dodatku za WordPress ugroženo 500.000 sajtova

Automattic, kompanija koja stoji iza WordPressa, objavila je bezbednosno ažuriranje za popularni WooCommerce Payments dodatak za WordPress, koji je i... Dalje
Windowsov alat za skrinšotove može da otkrije podatke za koje mislite da ste ih uklonili

Istraživač Dejvid Bjukenen otkrio je da Microsoftove alatke Snipping Tool za Windows 11 i Snip & Sketch u operativnom sistemu Windows 10 imaju g... Dalje
Pratite nas
Nagrade