TikTok prikupljao MAC adrese korisnika Androida uprkos Googleovoj zaštiti koja treba to da spreči
Mobilni telefoni, 13.08.2020, 09:07 AM

TikTok je prikupljao MAC adrese korisnika Android uređaja uprkos nizu zaštita koje primenjuje Google kako bi ograničio aplikacije u praćenju korisnika, objavio je Wall Street Journal. Aplikacija je nekako zaobišla zaštitu privatnosti Googleovog operativnog sistema i prikupljala jedinstvene identifikatore sa miliona mobilnih uređaja, podatke koje omogućavaju aplikaciji da prati korisnike na internetu, ne omogućavajući im da ne dozvole prikupljanje ovih podataka.
Google je izričito zabranio ovakvu praksu, ali je aplikacija TikTok imala i taktiku čija je svrha bila da se sakrije ovo praćenje korisnika, koju stručnjaci opisuju kao “neobični dodatni sloj enkripcije”.
Prema izveštaju WSJ, prikupljanje MAC adresa obustavljeno je u novembru, nekih 15 meseci nakon što je TikTok zapravo počeo da prati takve informacije na Android uređajima. Nije jasno da li se ista praksa koristila i na iPhone uređajima.
Google je rekao da razmatra tvrdnje WSJ. Prikupljanje MAC adrese sa uređaja je zabranjena praksa i na iPhoneu i na Androidu, prema zvaničnim pravilima.
Zanimljivo je da TikTok nije poricao prikupljanje MAC adresa, ali je kompanija rekla da aktuelna verzija aplikacije to ne radi. Nema ni reči o tome šta se dešavalo pre.
Ovo otkriće dolazi u trenutku kada je vlasnik TikToka, kompanija ByteDance iz Pekinga, pod velikim pritiskom Vašingtona, zbog zabrinutosti da bi kineska vlada mogla da koristi podatke koje prikuplja aplikacija za praćenje i špijuniranje američkih građana, posebno zaposlenih u vladi i vojsci. Iz Bele kuće kažu da su zabrinuti zbog toga što bi korisnički podaci koje je prikupljala aplikacija mogli doći u ruke kineske vlade, i biti iskorišćeni za izradu detaljnih dosijea o pojedinicima, za ucenjivanje i špijunažu.
Sa druge strane, iz TikToka odgovaraju da ne dele podatke sa kineskom vladom i da to ne bi učinili čak ni kada bi kineske vlasti to tražile od njih. Ranije ove godine, TikTok je rekao da oni prikupljaju manje privatnih podataka nego američke kompanije kao što su Facebook i Google.
U ovom trenutku, TikTok je veoma blizu da postane kompanija u vlasništvu Microsofta, koji je odredio rok do 15. septembra za postizanje sporazuma sa kompanijom ByteDance.
Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp upozorio je da će, osim ako TikTok ne kupi američka kompanija, aplikacija biti zabranjena u Sjedinjenim Državama. Kina ne odobrava ovaj pristup, opisujući kupovinu kao "neprijateljsko preuzimanje".

Izdvojeno
Na brojnim hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android

Na hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android pod nazivom Nexus koji cilja 450 finansijskih aplikacija. Analitičari italijanske... Dalje
Googleovi istraživači upozoravaju na opasne ranjivosti Samsungovih telefona koje hakeri mogu daljinski i neprimetno hakovati

Project Zero, Googleov tim koji se bavi bezbednosnim istraživanjima, otkrio je ranjivosti u Samsung modemima za uređaje poput Pixel 6, Pixel 7 i Gal... Dalje
Zašto bi umesto dvofaktorne autentifikacije sa SMS-om trebalo da koristite pouzdanu aplikaciju

Dvofaktorska autentifikacija (2FA) postala je imperativ u današnjem digitalnom svetu, pošto su kriminalci naučili da kompromituju skoro svaku lozin... Dalje
Bankovni trojanac za Android Xenomorph se vratio sa novom verzijom, i sada je opasniji nego ikada pre

Istraživači holandske kompanije ThreatFabric primetili su novu verziju bankovnog trojanca za Android Xenomorph, koju su njeni tvorci, Hadoken Securi... Dalje
Aplikacija kineskog modnog brenda Shein uhvaćena kako na Androidu radi nešto što ne bi smela

Shein, kineski modni brend, ponovo se našao pod lupom, nakon što je otkriveno da stara verzija njegove mobilne aplikacije povremeno pristupa sadrža... Dalje
Pratite nas
Nagrade