Tri adware aplikacije koje navodno štede bateriju Androida uklonjene sa Google Play
Mobilni telefoni, 06.02.2017, 01:00 AM

Na zahtev kompanije Symantec, Google je iz prodavnice aplikacija Play uklonio tri aplikacije koje koriste različite taktike da bi prevarile sigurnosne skenere i prikazivale oglase korisnicima koji ih instaliraju.
Aplikacije navodno služe za poboljšanje rada baterije uređaja, slično kao što to rade aplikacije Battery Doctor i Clean Master, dve veoma popularne aplikacije za Android koje poboljšavaju rad baterije i produžavaju njeno trajanje.
Sporne aplikacije su Clear Master Boost and Clean (com.sarabase.clearmaster.speedbooster) koja je preuzeta između 5000 i 10000 puta, Fast Charge 2017 (com.desive.fastercharger.fastcharger) koja je preuzeta između 10000 i 50000 puta i Fast Charger X3 Free (com.qt.fastercharger) koja je preuzeta između 10000 i 50000 puta.
Ove aplikacije koristile su razne taktike zahvaljujući kojima je bilo skoro nemoguće da antivirusi običnim skeniranjem otkriju njihovo zlonamerno delovanje.
Na primer, aplikacije su koristile mehanizam odloženog napada. Poslednjih meseci upadljivo je da sve više malicioznih aplikacija koristi ovu taktiku.
Odlaganjem zlonamernog delovanja, malver može da prevari žrtvu koja će misliti da je za čudno ponašanje uređaja odgovorna neka druga, kasnije instalirana aplikacija. Ovaj mehanizam ometa pokušaje antivirusnih proizvoda da detektuju zlonamerno ponašanje ovakvih aplikacija jer se analiza često završava pre nego što se detektuje pretnja.
Maliciozne aplikacije koje je detektovao Symantec čekaju satima posle instalacije, da bi tek onda od svog komandno-kontrolnog servera tražile spisak oglasa ili aplikacija koje će prikazivati ili instalirati na inficiranom uređaju.
Druga taktika koju su koristile ove aplikacije je preimenovanje. Primera radi, aplikacija Fast Charger menja naziv svog procesa u "android". Ako korisnik pogleda Podešavanja, videće da 2-3 servisa imaju taj naziv "android", i neće znati koji je od njih pravi, pa verovatno neće smeti da uradi bilo šta da ne bi poremetio rad uređaja.
Osim toga, aplikacije traže od korisnika administratorska prava. S obzirom da ove aplikacije navodno štede bateriju, korisnicima nije sporan ovakav zahtev.
Ako to urade, žrtvama će biti teško da uklone aplikacije, jer one imaju pristup mehanizmima koji im osiguravaju automatsku reinstalaciju posle restartovanja uređaja.
Ove tehnike nisu novost, i već su ih primenjivale druge aplikacije, ali nikada nisu primenjivane zajedno u banalnim pretnjama kao što je adware, u koji spadaju ove tri aplikacije koje je otkrio Symantec.

Izdvojeno
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Novi Android malver Crocodilus se širi u sve više zemalja

Sve je više sajber napada u kojima se koristi novi Android bankarski trojanac pod nazivom Crocodilus, a mete napada su pre svega korisnici u Evropi i... Dalje
Pratite nas
Nagrade