Trojanac za Android u službi sajber špijunaže
Mobilni telefoni, 27.03.2013, 07:23 AM

Sajber špijunaža više nije novost, ali maliciozna aplikacija za Android koja se koristi za špijunažu jeste. Jednu takvu aplikaciju otkrili su stručnjaci Kaspersky Lab-a.
Napadači, čija su meta tibetanski i ujgurski aktivisti, u kampanji koriste maliciozne elemente koji su dizajnirani tako da funkcionišu i na Windows i na Mac platformi.
Napad je otkriven nakon što je kompromitovan email nalog istaknutog tibetanskog aktiviste, koji je potom korišćen za slanje spear fišing emailova osobama sa kontakt liste kompromitovanog naloga.
Sadržaj emailova koji su poslati sa kompromitovanog email naloga povezan je sa svetskim kongresom aktivista Ujgura, a u emailovima je i prilog u kome se nalazi fajl “WUC’s Conference.apk”.
Kada se instalira na smart telefonu, Trojanac, koga Kaspersky detektuje kao “Backdoor.AndroidOS.Chuli.a”, kreira ikonicu za aplikaciju pod nazivom “Conference” koja, kada se pokrene, prikazuje tekst o svetskom kongresu ujgurskih aktivista.
Dok žrtva čita tekst, malver započinje prikupljanje podataka sa uređaja, uključujući i logove poziva, SMS poruke, geolokaciju, podatke o telefonu i kontakte.
Kada prikupi podatke, Trojanac čeka dalje naredbe koje stižu putem SMS poruka i koji sadrže komande kao što su “kontakt”, “sms”, “lokacija” i druge. Posle toga se prikupljene informacije kodiraju i otpremaju na server koji se nalazi u SAD.
U ovom slučaju, napadači su hakovali nalog tibetanskog aktiviste i iskoristili ga za napad na ujgurske aktiviste. Zanimljivo je da se na ovakav način, kombinacijom taktike “zavadi pa vladaj” i obmane, koristi poverenje koje postoji između dve zajednice, kažu u Kaspersky Lab-u.
Detaljnije o svemu ovome na blogu kompanije Kaspersky Lab Securelist.

Izdvojeno
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Novi Android malver može da isprazni vaš račun u banci

Istraživači bezbednosti iz kompanije Cleafy upozoravaju na novi Android malver koji koristi NFC tehnologiju za krađu platne kartice dok žrtva razg... Dalje
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Pratite nas
Nagrade