Vlasnik Telegrama o WhatsAppu: Zašto je opasno koristiti WhatsApp
Mobilni telefoni, 04.02.2020, 03:30 AM

Pavel Durov, osnivač Telegrama, u novom postu na blogu govorio je o nedavnom hakovanju telefona vlasnika Amazona Džefa Bezosa, i rekao da iako Facebook za hakovanje krivi iOS, WhatsApp je taj koji je omogućio napad na Bezosov telefon.
Durov kaže da je, iako iOS uređaji imaju „mnoštvo problema vezanih uz privatnost“, WhatsApp ovde krivac, jer je ranjivost u aplikaciji izložila napadima ne samo iPhone, već i Android i Windows Phone uređaje. To znači da su svi mobilni uređaji na kojima je instaliran WhatsApp mogli biti hakovani iskorišćavanjem te bezbednosne greške, kaže Durov.
Durov kaže da ranjivost ne postoji u drugim aplikacijama na iOS, tako da hakovanje iPhonea na kome nije instaliran WhatsApp nije bilo moguće.
“Da se Džef Bezos oslanjao na Telegram umesto WhatsAppa, ne bi ga ucenjivali ljudi koji su kompromitovali njegove komunikacije”, kaže on.
Osnivač Telegrama je zatim govorio i o end-to-end enkripciji kojom se Facebook u čijem je vlasništvu WhatsApp hvali svaki put i za koju kompanija kaže da nije dozvolila hakerima da provale u telefon Džefa Bezosa.
„Ova tehnologija nije srebrni metak koji vam sam po sebi može garantovati apsolutnu privatnost“, kaže on i dodaje da rezervne kopije koje možete da kreirate na WhatsAppu nisu šifrovane. Telegram, sa druge strane, ne koristi sigurnosne kopije u oblaku drugih kompanija, a za Secret Chats gde razgovori mogu biti automatski obrisani u roku koji odabere korisnik, nikada se nigde ne prave rezervne kopije, kaže on.
Backdoorovi su takođe veliki problem, a Durov kaže da je njihova implementacija u Telegramu jedan od razloga zašto je njegova aplikacija zabranjena u nekim zemljama jer vlasti nisu oduševljene enkripcijom pa prisiljavaju programere da tajno ostavljaju ranjivosti u svojim aplikacijama, kaže Durov, podsećajući da se problemi sa bezbednošću WhatsAppa otkrivaju prečesto.
„Backdoorovi se obično kamufliraju kao „slučajni“ bezbednosni propusti. Samo prošle godine 12 takvih propusta pronađeno je u WhatsAppu”, kaže Durov ističući da je sedam njih bilo je kritično, poput onog zbog kog je hakovan telefon Džefa Bezosa.
iPhone Džefa Bezosa hakovan je 2018. godine porukom koju je navodno poslao prestolonaslednik Saudijske Arabije Mohamed bin Salman. Poruka je uključivala zaraženi video čija je svrha bila da omogući hakerima da provale u uređaj koristeći do tada nepoznatu ranjivost u WhatsAppu.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade