Xiaomi prati šta radite na internetu, evo kako da to (delimično) sprečite
Mobilni telefoni, 07.05.2020, 10:30 AM

Ako ste vlasnik pametnog telefona Xiaomi ili ste instalirali aplikaciju Mi Browser na bilo kom drugom Android uređaju, trebalo bi da omogućite novo podešavanje privatnosti kako biste sprečili kompanija da vas špijunira.
Proizvođač pametnih telefona objavio je ažuriranje za svoj Mi Browser/Mi Browser Pro (v12.1.4) i Mint Browser (v3.4.3), nakon što se otkrilo da se istorija pretraživanja interneta i metapodaci uređaja šalju na servere kompanije.
Novo podešavanje privatnosti sada omogućava korisnicima Mi Browsera da onemoguće funkciju prikupljanja podataka dok su u režimu bez arhiviranja (Incognito Mode), ali ovo podešavanje nije podrazumevano omogućeno.
Opciji možete pristupiti tako što ćete dodirnuti ikonu podešavanja u pregledaču "Incognito mode settings", a zatim onemogućiti „Poboljšani anonimni režim“ (Enhanced Incognito mode).
Mint Browser i Mi Browser Pro su do danas preuzeti više od 15 miliona puta iz Google Play prodavnice.
Pregledači, koji su predinstalirani na milionima Xiaomi uređaja, snimaju upite na Google i DuckDuckGo, a takođe prikupljaju podatke o tome koje foldere korisnici otvaraju i na koje ekrane prelaze, uključujući statusnu traku i meni sa podešavanjima.
Prikupljeni podaci se zatim šalju na servere u Kini i Rusiji, uključujući i servere koje je kompanija iznajmljivala od drugog kineskog tehnološkog giganta kompanije Alibaba, očigledno da bi bolje razumela ponašanje svojih korisnika.
“Moja glavna briga u vezi privatnosti je ta što se podaci poslati na njihove servere mogu vrlo lako povezati sa konkretnim korisnikom”, rekao je Forbsu istraživač Gabi Sirlig.
Kao odgovor na pisanje Forbsa koji je prvi objavio da Xiaomi prati korisnike preko svojih pregledača, Xiaomi je tvrdio da postoji „nekoliko netačnih i pogrešnih tumačenja u vezi sa njihovim procesom prikupljanja i skladištenja podataka u pregledaču“, i da oni ne prikupljaju nikakve podatke bez odobrenja korisnika. Kompanija je objasnila da je reč o zbirnim podacima i da se oni ne mogu koristiti za identifikaciju nijedne osobe.
Istraživač Endru Tirni, koji je takođe istraživao ovo, demantovao je Xiaomijevo objašnjenje.
Ipak izgleda da kompanija uopšte nema nameru da prestane da radi ovo. Ukoliko korisnici izričito ne kažu ne prikupljanju podataka, Xiaomi će i dalje nastaviti da prikuplja podatke u režimu koji bi trebalo da bude garancija anonimnosti. Kompanija i dalje kontinuirano prikuplja iste podatke o aktivnostima prilikom pregledavanja u normalnom režimu i ne postoji odgovarajući način da se to onemogući. Da je istina ono što Xiaomi tvrdi, da ozbiljno shvata privatnost korisnika, kompanija bi tražila njihov izričiti pristanak za prikupljanje podataka. Ovako kako to radi sada, čak i sa novom opcijom, to je samo iluzija kontrole.

Izdvojeno
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Novi Android malver može da isprazni vaš račun u banci

Istraživači bezbednosti iz kompanije Cleafy upozoravaju na novi Android malver koji koristi NFC tehnologiju za krađu platne kartice dok žrtva razg... Dalje
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Pratite nas
Nagrade