Zašto je Apple odlučio da sakrije od 128 miliona korisnika iPhonea da su im uređaji hakovani
Mobilni telefoni, 13.05.2021, 11:30 AM

Zahvaljujući činjenici da su dve kompanije, Apple i Epic Games u pravnom sporu, na internetu se pojavio šokantan materijal koji je otkrio kako je Apple namerno prećutao masovno hakovanje iPhone uređaja.
Email koji je podnet sudu otkrio je da je Apple odlučio da ne upozori 128 miliona korisnika iPhonea na ozbiljan incident koji se dogodio 2015. godine kada je prvi put predstavljena iPhone 6s serija.
Masovno hakovanje je otkriveno kada su istraživači otkrili 40 zlonamernih aplikacija u App Store, a taj broj brzo je porastao na 4000 kako se sve više istraživača pridruživalo pretrazi App Storea. Aplikacije su sadržale malver koji je pretvarao iPhone i iPad uređaje u botove koji kradu potencijalno osetljive korisničke podatke.
Prema onome što piše u emailu koji je prošle nedelje podnet sudu u parnici Epic Gamesa protiv Applea, Appleovi menadžeri su 21. septembra 2015. otkrili 2500 zlonamernih aplikacija, koje je 128 miliona korisnika preuzelo ukupno 203 miliona puta, od čega 18 miliona korisnika iz Sjedinjenih Država.
„Džos, Tom i Kristin - zbog velikog broja potencijalno pogođenih kupaca, da li želimo da svima pošaljemo email?“, napisao je tada potpredsednik App Storea Metju Fišer Appleovom potpredsedniku za globalni marketing Gregu Džosviaku, i Tomu Nejmaru i Kristin Monegan, koji rade u odnosima sa javnošću.
„Imajte na umu da će ovo predstavljati izazov u pogledu jezičke lokalizacije emailova, jer su se preuzimanja ovih aplikacija dešavala u širokom spektru prodajnih mesta AppStorea (npr. ne bismo želeli da pošaljemo email na engleskom jeziku kupcu koji je preuzeo jednu ili više ovih aplikacija iz brazilske App Store, gde bi brazilski portugalski bio prikladniji jezik)”, stoji u nastavku emaila.
Dejl Begvel iz tima zaduženog za korisničko iskustvo je 10 sati kasnije govorio o složenosti obaveštavanja svih 128 miliona pogođenih kupaca, lokalizaciji ažuriranja na jeziku svakog korisnika i „tačnom uključivanju imena aplikacija za svakog klijenta“.
Iako se razgovaralo o logistici obaveštavanja korisnika, Apple, nažalost, to nikada nije sproveo u delo. Na sudu, predstavnik kompanije Apple nije uspeo da da nijedan dokaz koji bi pokazao da je takav email poslat oštećenim kupcima.
Masovno hakovanje uređaja bilo je rezultat toga što su programeri aplikacija koristili kopiju Appleovog razvojnog alata Xcode koji je ubacio zlonamerni kod u aplikacije.
Uzimajući u obzir Appleovo stalno isticanje da su privatnost i bezbednost korisnika prioriteti za kompaniju, odluka da ne obaveste korisnike o najvećem hakovanju iOS-a je u najmanju ruku razočaravajuća.
Pravni spor koji je u toku vodi se po tužbi kompanije Epic Games koja stoji iz popularne video igre Fortnite. Epic optužuje Apple za monopol jer omogućava kupovinu u aplikacijama na iPhone uređajima preko sopstvenog sistema plaćanja, pri čemu naplaćuje proviziju od 30% pri svakoj kupovini, koju kritičari nazivaju “Appleovim porezom”.

Izdvojeno
Na brojnim hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android

Na hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android pod nazivom Nexus koji cilja 450 finansijskih aplikacija. Analitičari italijanske... Dalje
Googleovi istraživači upozoravaju na opasne ranjivosti Samsungovih telefona koje hakeri mogu daljinski i neprimetno hakovati

Project Zero, Googleov tim koji se bavi bezbednosnim istraživanjima, otkrio je ranjivosti u Samsung modemima za uređaje poput Pixel 6, Pixel 7 i Gal... Dalje
Zašto bi umesto dvofaktorne autentifikacije sa SMS-om trebalo da koristite pouzdanu aplikaciju

Dvofaktorska autentifikacija (2FA) postala je imperativ u današnjem digitalnom svetu, pošto su kriminalci naučili da kompromituju skoro svaku lozin... Dalje
Bankovni trojanac za Android Xenomorph se vratio sa novom verzijom, i sada je opasniji nego ikada pre

Istraživači holandske kompanije ThreatFabric primetili su novu verziju bankovnog trojanca za Android Xenomorph, koju su njeni tvorci, Hadoken Securi... Dalje
Aplikacija kineskog modnog brenda Shein uhvaćena kako na Androidu radi nešto što ne bi smela

Shein, kineski modni brend, ponovo se našao pod lupom, nakon što je otkriveno da stara verzija njegove mobilne aplikacije povremeno pristupa sadrža... Dalje
Pratite nas
Nagrade