Bivši Microsoftov inženjer osuđen zbog pranja novca iznuđenog od žrtava ransomwarea

Sajber hronika, 20.08.2018, 09:30 AM

Bivši Microsoftov inženjer osuđen zbog pranja novca iznuđenog od žrtava ransomwarea

Prošle nedelje sud na Floridi osudio je bivšeg Microsoftovog inženjera na 18 meseci zatvora zbog njegove uloge u pranju novca iznuđenog od žrtava ransomwarea Reveton.

Rejmond Odigie Uadiale (41) optužen je u martu ove godine, a izjasnio se krivim mesec dana kasnije.

Uadiale je priznao da je pomagao u pranju novca koje je kriminalac poznat kao "K!NG" iznudio od žrtava, korisnika računara koje je zarazio ransomwareom Reveton.

Ovo se događalo u vreme kada se Reveton tek pojavio, u periodu od oktobra 2012. do marta 2013. godine. Tada Bitcoin još uvek nije bio primarni način plaćanja otkupa za računare inficirane ransomwareima.

Umesto toga, distributeri Revetona su zahtevali od žrtava da kupe GreenDot MoneyPak vaučere, i kod sa vaučera unesu u prozor kojim je Reveton pokrivao ekran zaraženog računara, kako bi mogle da ponovo pristupe svojim računarima.

Reveton je stari ransomware, poznat i kao scareware ili policijski ransomware, koji umesto šifrovanja fajlova zaključava ekran računara žrtava i prikazuje poruku koju navodno šalje policija.

Reveton zastrašuje žrtve tvrdnjom da su uhvaćene u obavljanju nelegalnih ili zlonamernih aktivnosti na mreži ili da je policija pronašla zakonom zabranjeni materijal na računaru korisnika, te da mora da plati "kaznu" u iznosu od 200-300 dolara u roku od 48 sati da bi izbegao sudski postupak i da bi dobio pristup računaru.

Kada bi žrtve isplatile otkup, K!NG bi deponovao GreenDot MoneyPak vaučere na račun Uadialea. Uadiale je na sudu priznao da je otvorio račun pod lažnim imenom Majk Ronaldo i da su na taj račun stizale uplate od K!NG-a. Uadiale je ova sredstva pretvarao u digitalnu valutu preko Liberty Reserve i slao je na K!NG-ov Liberty Reserve račun. Uadiale je zadržavao 30% za svoju uslugu.

Istražitelji nisu rekli kako su pronašli Uadialea.

Vlasti iz 18 zemalja su zaplenile i ugasile servere Liberty Reserve u maju 2013., nakon što se vlasnik Liberty Reserve izjasnio krivim za pranje stotina miliona dolara. On je osuđen na 20 godina zatvora. Policija još uvek analizira zaplenjene podatke, za koje kažu da sadrže informacije o pranju skoro 6 milijardi dolara.

Uadiale je radio sa K!NG-om dok je bio student na Međunarodnom univerzitetu Florida. Microsoft ga je zaposlio 2014., kada se završila njegova saradnja sa K!NG-om. Vlasti smatraju da je K!NG stanovnik Velike Britanije. Uadiale je naturalizovani američki državljanin nigerijskog porekla.

Vlasti tvrde da je Uadiale poslao 93640 dolara na Liberty Reserve račun svog saučesnika.

Pored zatvorske kazne, Uadiale je osuđen na tri godine nadzora. Zahvaljujući tome što je sa tužilaštvom sklopio sporazum o priznanju krivice Uadiale je dobio relativno blagu kaznu jer je maksimalna kazna zatvora za ovo krivično delo 20 godina, a novčana kazna do 500000 dolara.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje

Haker povezan sa zloglasnom ransomware grupom uhapšen u Bugarskoj

Haker povezan sa zloglasnom ransomware grupom uhapšen u Bugarskoj

U susednoj Bugarskoj je uhapšen haker Teodor Iliev zbog hakovanja više državnih institucija. Stručnjaci za sajber bezbednost su ranije povezali Il... Dalje

Zbog internet prevara širom sveta uhapšeno 3950 ljudi

Zbog internet prevara širom sveta uhapšeno 3950 ljudi

Interpol je saopštio da je tokom globalne policijske operacije pod nazivom „First Light” uhapšeno 3950 osumnjičenih i identifikovano jo... Dalje

Uhapšen haker koji je pomagao zloglasnim ransomware kartelima LockBit i Conti

Uhapšen haker koji je pomagao zloglasnim ransomware kartelima LockBit i Conti

Ukrajinska policija je objavila da je uhapsila 28-godišnjeg muškarca iz Kijeva za koga se sumnja da je pomagao zloglasnim ruskim ransomware grupama ... Dalje