Drugi osumnjičeni za hakovanje iCloud i Gmail naloga slavnih priznao krivicu
Sajber hronika, 06.07.2016, 08:00 AM
Edvard Majerčik iz Čikaga pristao je na sporazum o priznanju krivice pošto je optužen da je hakovao 330 iCloud i Gmail naloga, među kojima je i 30 naloga holivudskih zvezda i drugih poznatih ličnosti.
Marejčik je drugi optuženi za, kako su ga mediji nazvali, Fappening (Celebgate) skandal koji se dogodio 2014., kada je internet bio preplavljen golišavim fotografijama poznatih ličnosti, među kojima su bile Dženifer Lorens, Kim Kardašijan, Kejt Apton i Kirsten Danst.
Majerčik je koristio fišing da bi prevario žrtve koje su unosile svoja korisnička imena i lozinke na lažne sajtove, i zatim koristio ukradene podatke da bi pristupio njihovim nalozima, privatnim fotografijama i video snimcima.
Tako su se u septembru 2014. na internetu našle brojne eksplicitne fotografije holivudskih glumica.
“Okrivljeni nije samo hakovao email naloge već i privatne živote svojih žrtava, i time ih postideo i izazvao trajnu štetu”, kaže se u saopštenju FBI. “Kako većina nas koristi uređaje koji sadrže privatne informacije, slučajevi kao što je ovaj nas podsećaju da zaštitimo svoje podatke.”
Oktobra 2014., FBI je pretresao Majerčikov dom u Čikagu i tom prilikom je otkriveno da je on registrovao niz email naloga kao što su “[email protected]”, koji je sličan Appleovom zvaničnom “[email protected]” nalogu.
Majerčik je koristio ovu email adresu za slanje spear-fišing emailova na email adrese poznatih, nadajući se da će ih prevariti da mu otkriju svoja korisnička imena i lozinke.
Okrivljeni je više od 600 puta pristupao stotinama tuđih naloga, u periodu od 23. novembra 2013. do avgusta 2014.
Majerčik bi mogao da bude kažnjen maksimalnom zatvorskom kaznom u trajanju do 5 godina.
Slična optužnica podignuta je i protiv 36-ogodišnjeg Rajana Kolinsa iz Pensilvanije koji je u martu ove godine priznao krivicu za isto krivično delo. Kolins je hakovao najmanje 50 iCloud i 72 Gmail naloga poznatih ličnostih, uglavnom žena.
Ipak, tužilaštvo je saopštilo da oni nemaju dokaza koji bi Majerčika ili Kolinsa povezali sa curenjem fotografija i video snimaka. Moguće je da je za curenje fotografija odgovoran treći haker Emilio Herera čiju je kuću FBI pretresao istog dana kada je izvršen pretres Majerčikove kuće. Ipak, postoji mogućnost da je krivac za curenje fotografija odgovoran neko četvrti.
Kolins još uvek nije osuđen iako se saglasio sa zatvorskom kaznom u trajanju od 18 meseci koju je predložilo tužilaštvo.
Majerčik je optužen u Los Anđelesu, ali će slučaj biti prebačen u Ilinois gde će mu biti izrečena presuda, što bi trebalo da se dogodi za nekoliko nedelja.
Izdvojeno
Trojica Rusa optužena za pranje novca stečenog od sajber kriminala
Trojica ruskih državljana optužena su u SAD za rukovođenje mikserima kriptovaluta Blender.io i Sinbad.io, koji se koriste za pranje novca stečenog... Dalje
Još jedan haker iz zloglasne ransomware grupe NetWalker osuđen na 20 godina zatvora
Jedan od članova ransomware grupe NetWalker osuđen je na 20 godina zatvora nakon što se izjasnio krivim po optužbama u vezi sa izvođenjem sajber ... Dalje
Uhapšen glavni programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu''
Američko ministarstvo pravde objavilo je hapšenje Rostislava Paneva, državljanina Rusije i Izraela, optuženog da je glavni programer operacije ran... Dalje
Ugašeno 27 sajtova za plaćene DDoS napade, uhapšeni administratori sajtova
Policije 15 zemalja zaplenile su 27 veb sajtova koji su korišćeni za prodaju usluga DDoS (Distributed Denial-of-Service) napada. Akcija je bila deo ... Dalje
Policija zatvorila Manson Market, onlajn platformu za prodaju ukradenih podataka, uhapšene dve osobe
Evropol je saopštio da su policijske snage nekoliko evropskih zemalja razbile kriminalnu mrežu koja je rukovodila platformom Manson Market, koja je ... Dalje
Pratite nas
Nagrade