Haker koji je ukrao golišave fotografije slavnih osuđen na zatvorsku kaznu
Sajber hronika, 26.01.2017, 00:00 AM
Edvard Majerčik, poznat kao haker koji je odgovoran za skandal Celebgate (poznat i pod nazivom Fappening), osuđen je na devet meseci zatvora.
Dvadesetdevetogodišnji Majerčik je priznao da je hakovao Apple iCloud i Gmail naloge više od 300 ljudi, uključujući i naloge 30-ak poznatih ličnosti. Fotografije i drugi privatan sadržaj koji je Majerčik ukrao sa hakovanih naloga završili su na internetu, a među njima i golišave fotografije i privatni video snimci koji nisu smeli da ugledaju svetlo dana.
Osim devet meseci koje će provesti u zatvoru, Majerčiku je naloženo da plati 5700 dolara neimenovanoj žrtvi koja je morala da potroši duplo više novca za psihološku pomoć.
Sud je usvojio ovaj predlog američkog tužioca koji je rekao da nema dokaza da je Majerčik lično objavio na internetu ukradene fotografije.
Već se znalo koliku će kaznu Majerčiku izreći sud jer su optuženi i tužilaštvo još prošle godine postigli sporazum o priznanju krivice.
Celebgate je bio užasna afera za mnoge slavne ličnosti, među kojima su i Dženifer Lorens, Kejt Apton, Kirsten Danst i druge. Sudija koji je osudio Majerčika opisao je užas koji su osetile žrtve kada su saznale da su njihove privatne fotografije preplavile internet.
Američka policija obavila je pretres Majerčikovog doma oktobra 2014., kada su pronađeni dokazi koje su istražitelji tražili. Haker je kasnije objasnio da je koristio fišing te da je slao svojim žrtvama emailove sa email adresa koje su izgledale kao prave i za koje se činilo da dolaze od timova za bezbednost internet provajdera. Linkovi u emailovima bi usmeravali žrtve na njegov web sajt na kome je on prikupljao korisnička imena i lozinke. Taktika koju je koristio Majerčik je jedna od najčešće korišćenih taktika za krađu podataka.
Majerčik nije bio sam u ovome. Rajan Kolins je drugi haker koji je uhapšen u vezi skandala Celebgate. Njemu je sud izrekao presudu u oktobru prošle godine osudivši ga na kaznu zatvora u trajanju od 18 meseci.
Treća osoba za koju se veruje da je zapravo ona objavila fotografije na internetu još uvek nije identifikovana.
Izdvojeno
Haker priznao krivicu za infekciju miliona računara malverom Raccoon Infostealer
Ukrajinski državljanin Mark Sokolovski (28) priznao je u ponedeljak u američkom saveznom sudu krivicu za širenje malvera Raccoon Infostealer. On je... Dalje
Uhapšene četiri osobe za koje se sumnja da su članovi zloglasne ransomware bande LockBit
U seriji akcija policija 12 zemalja uhapšene su 4 osobe povezane sa ransomware bandom LockBit, uključujući programera, administratora bulletproof ... Dalje
Bivši oficir ruske obaveštajne službe ključni čovek i zaštitnik grupe za sajber kriminal Evil Corp
Eduard Benderski, bivši visoki zvaničnik ruskih obaveštajnih službi, označen je kao ključni čovek i zaštitnik zloglasne grupe za sajber krimin... Dalje
Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje
Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton
Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje
Pratite nas
Nagrade