Kazahstan na zahtev SAD uhapsio, pa zatim odbio da izruči ruskog stručnjaka za sajber bezbednost
Sajber hronika, 02.08.2023, 11:30 AM
Kazahstanska vlada odlučila je da ne izruči Sjedinjenim Američkim Državama istaknutog ruskog stručnjaka za sajber bezbednost, već da umesto toga razmotri njegovo slanje u Rusiju.
Nikita Kisljicin je u junu uhapšen u Kazahstanu na zahtev SAD. On je optužen za prodaju korisničkih imena i lozinki korisnika društvene mreže Formspring 2012. godine.
Kazahstanski sud je odlučio da Kisljicin ostane u pritvoru dok se ne donese odluka o njegovom mogućem izručenju Rusiji, rekao je ruskoj novinskoj agenciji Tass zvaničnik ruskog konzulata u Almatiju, najvećem kazahstanskom gradu.
Kisljicin, koji je bio direktor bezbednosti mreže u ruskoj kompaniji za sajber bezbednost Group-IB i njenoj podružnici sa sedištem u Rusiji F.A.C.C.T., rekao je ranije da je odlučan da se vrati u svoju domovinu i da ne planira da razmatra druge opcije, kao što je traženje azila u Kazahstanu.
Istovremeno, moskovski sud je izdao nalog za hapšenje Kisljicina, tereteći ga za neovlašćeni pristup zaštićenim kompjuterskim informacijama. Rusija je rekla da će takođe tražiti njegovo izručenje od Kazahstana. Visoki ruski diplomata u Kazahstanu rekao je da je ta zemlja poslala notu kazahstanskom ministarstvu spoljnih poslova, pozivajući vlasti da ne izručuju Kisljicina SAD.
Ako bude izručen Rusiji, Kisljicin bi mogao da izbegne izručenje SAD, što je taktika koju je Moskva koristila u prošlosti.
Hakeri sa poternica često beže u bivše članice SSSR-a kao što su Jermenija, Gruzija i Kazahstan, verujući da će tamo biti bezbedni od krivičnog gonjenja u drugim državama.
Kisljicinov slučaj je najnoviji spor između Moskve i Vašingtona oko optuženih ruskih sajber kriminalaca i špijuna koji se drže u drugim zemljama na zahtev američkih vlasti.
Brazilske vlasti su prošle nedelje odbile zahtev SAD za izručenje osumnjičenog ruskog špijuna, navodeći da umesto toga planiraju da ga pošalju u Rusiju. U Rusiji je, slično Kisljicinu, optužen za trgovinu drogom. Poznavaoci prilika ovog osumnjičenog vide kao potencijalnog kandidata za razmenu zatvorenika sa Rusijom, uključujući dvojicu Amerikanaca koji se nalaze u pritvoru u Moskvi pod optužbom za špijunažu, reportera Wall Street Journala Evana Gerškoviča i bivšeg američkog marinca Pola Vilana.
Nejasno je da li SAD smatraju Kisljicina potencijalnim kandidatom za takvu razmenu.
Kisljicin je poslednjih godina često putovao u inostranstvo, uključujući Kazahstan, iz poslovnih i ličnih razloga, rekao je F.A.S.S.T. ruskoj državnoj novinskoj agenciji RIA Novosti. On nije imao problema da pređe granicu, navode iz kompanije.
Još jedna osoba povezana sa kompanijom Group-IB, suosnivač Ilja Sačkov, osuđen je 26. jula na 14 godina u ruskoj zatvorskoj koloniji zbog strogo poverljivih optužbi za izdaju. Sačkov je na zatvorenom suđenju negirao optužbe.
Izdvojeno
Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje
Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton
Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje
Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge
U Ukrajini je uhapšena banda sajber kriminalaca koji su brute force napadima (napadi grube sile) otimali Instagram naloge. Osumnjičenima preti kazna... Dalje
Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu
Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje
Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora
Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje
Pratite nas
Nagrade