Kineska policija uhapsila dvojicu kriminalaca zbog širenja lažnog WannaCry ransomwarea
Sajber hronika, 06.07.2017, 09:30 AM

Dvojica Kineza uhapšena su zbog širenja verzije ransomwarea SLocker Android koja je napravljena tako da izgleda kao ransomware WannaCry, koji je sredinom maja inficirao stotine hiljada računara širom sveta.
Hapšenje se dogodilo 7. juna, samo pet dana pošto su stručnjaci iz firmi Qihoo 360 i Tencent Security Lab primetili prve infekcije.
Autori ovog ransomwarea širili su malver maskiran u plugin za King of Glory, veoma popularnu mobilnu igru u Kini. Lažni WannaCry baziran je na Android ransomwareu SLocker, koji se posle zatišja, ponovo aktivirao u prvoj polovini ove godine.
Kineska policija je saopštila da je šteta koju je napravio ransomware relativno mala, da je bilo nešto manje od 100 žrtava, i da je razlog ovako ograničenog uticaja ransomwarea neiskustvo autora malvera u masovnoj distribuciji. Oni su koristili linkove na kineskim forumima za širenje infektivnog plugina.
Da su distributeri ransomwarea neiskusni videlo se odmah pošto je maler primećen, i to po načinu plaćanja koji je policija lako mogla da prati.
Kriminalci su tražili od žrtava da pošalju 40 juana (oko 6 dolara) preko kineskih platnih provajdera QQ, Alipay ili WeChat. Uplate žrtava su ostavile tragove koji su policiju doveli do autora ransomwarea.
Kako se tačno došlo do dvojice sajber kriminalaca policija nije saopštila, ali je saopšteno da su 7. juna uhapšeni dvadesetogodišnji Čen iz provinicije Anhui, i trinaestogodišnji Jinmou iz provincije Henan. Prvi je optužen da je napravio ransomware, a drugi da je distribuirao malver.
Policija je zaplenila telefone i elektronsku opremu prilikom pretresa domova dvojice uhapšenih. Na zaplenjenim uređajima pronađena su 34 uzorka malvera.
Dokazi govore da su dvojica uhapšenih počeli da rade na ransoomwareu u maju, i da su ga objavili 2. juna. Zbog grešaka koje su napravili u izboru načina plaćanja, i zbog toga što nisu uspeli da prikriju tragove, obojica su završili su pritvoru manje od nedelju dana nakon što su započeli sa širenjem ransomwarea.
Kineska kompanija Tencent odigrala je ključnu ulogu u istrazi i razotkrivanju ove dvojice kriminalaca.

Izdvojeno
Ruski haker optužen za razvoj zloglasnog malvera TrickBot
.jpg)
Državljanin Rusije Vladimir Dunajev (40) proglašen je krivim zbog svoje uloge u razvoju i širenju malvera TrickBot, saopštilo je Ministarstvo prav... Dalje
Uhapšeni članovi ransomware grupe odgovorne za napade na kompanije u više od 70 zemalja

U saradnji sa Evropolom i Evrodžastom i policijama sedam zemalja, u Ukrajini su uhapšeni ključni članovi ransomware grupe povezane sa napadima na ... Dalje
Demontirana bot mreža IPStorm, malver i dalje na zaraženim uređajima
.jpg)
Državljanin Rusije i Moldavije Sergej Makinin izjasnio se krivim za hakovanje na hiljade elektronskih uređaja širom sveta i kasniju prodaju pristup... Dalje
Policija ugasila platformu mračnog veba za trgovinu narkoticima, u toku identifikacija prodavaca i korisnika

Finske vlasti su zajedno sa Evropolom i kompanijom za sajber bezbednost Bitdefender zatvorile tržište mračnog veba pod nazivom PIILOPUOTI. Platform... Dalje
Ruski haker koji je napravio malver NLBrute priznao krivicu

Ruski državljanin, 28-godišnji Darij Pankov, zvani dpxaker, mogao bi provesti narednih pet godina iza rešetaka nakon što se izjasnio krivim za raz... Dalje
Pratite nas
Nagrade