Uhapšeno 25 članova međunarodne kriminalne grupe koja je od banaka ukrala više od 15 miliona dolara

Sajber hronika, 28.04.2015, 10:14 AM

Uhapšeno 25 članova međunarodne kriminalne grupe koja je od banaka ukrala više od 15 miliona dolara

Rumunska policija uhapsila je 25 osoba osumnjičenih da su članovi međunarodne kriminalne grupe koja je hakovala banke, krala podatke o platnim karticama i uz pomoć falsifikovanih kloniranih kartica ukrala od banaka više od 15 miliona dolara.

Policija veruje da ova međunarodna kriminalna grupa ima više od 52 člana, državljana Rumunije, ali i drugih zemalja.

Oni su upadali u komjuterske sisteme banaka iz Portorika (SAD) i iz Muskata, glavnog grada Omana, saopštila je rumunska Direkcija za istraživanje organizovanog kriminala i terorizma (DIICOT).

Hakeri su upadali u kompjuterske sisteme banaka da bi krali podatke o platnim karticama koje su povezane sa računima velikih kompanija, a zatim te podatke koristili da bi pravili kopije tih kartica. Falsifikovane kartice su bile distribuirane članovima grupe koji su ih koristili za podizanje novca sa bankomata u različitim zemljama.

Kriminalci su novac sa bankomata podizali organizovano, u grupama, u veoma kratkom vremenu, i obično tokom neradnih dana, saopštilo je rumunsko tužilaštvo. Na primer, 20. februara 2013. članovi kriminalne grupe podigli su sa bankomata u Japanu 9 miliona dolara. 2. decembra iste godine, grupa je sa bankomata u 15 rumunskih gradova 4200 puta podigla ukupno 5 miliona dolara.

Kriminalci su podizali novac sa bankomata i u SAD, Belgiji, Kanadi, Kolumbiji, Dominikanskoj Republici, Egiptu, Estoniji, Nemačkoj, Indoneziji, Italiji, Letoniji, Maleziji, Meksiku, Pakistanu, Rusiji, Španiji, Šri Lanci, Tajlandu, Ukrajini, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Velikoj Britaniji.

Rumunska policija je u nedelju u šest gradova u ovoj zemlji obavila pretrese 42 stana, i tom prilikom zaplenila laptop računare i mobilne telefone za koje se sumnja da ih koristili članovi kriminalne grupe. Policija je zaplenila i 150000 dolara u gotovini, zlatne poluge teške 2 kilograma i umetničke slike.

Vođe kriminalne grupe investirale su deo ukradenog novca u nekretnine i pokretna dobra koje su rumunske vlasti zaplenile dok traje istraga.

Ovo nije prvi slučaj hakovanja banaka, izrade falsifikovanih kartica i organizovanog, pažljivo tempiranog, masovnog podizanja novca sa bankomata širom sveta. Moguće je čak da je ovaj slučaj na neki način povezan sa još većom sličnom operacijom prilikom koje je ukradeno 45 miliona dolara, za koju se verovalo da je zaustavljena 2013. godine.

U maju 2013. američko tužilaštvo je podiglo optužnicu protiv osam članova međunarodne kriminalne grupe koja je hakovala sisteme svetskih finansijskih institucija, krala podatke pripejd kartica i ukidala limite za podizanje novca.

Američko tužilaštvo je tada navelo dve sajber pljačke koje su u to vreme pripisane ovoj grupi - jednu u kojoj su ukradeni podaci o kraticama National Bank of Ras Al-Khaimah PSC (RAKBANK) u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i drugu u kojoj su ukradeni podaci o karticama koje je izdala Bank of Muscat iz Omana. Prema tvrdnjama američkog tužilaštva kriminalci su tada podigli novac sa bankomata u 26 zemalja, koje se uglavnom poklapaju sa zemljama sa liste koju je objavio DIICOT.

Stručnjaci za kompjutersku bezbednost već su upozoravali na taj novi trend - sajber kriminalci direktno napadaju banke umesto korisnika. Tako je u februaru, Kaspersky Lab objavio da je grupa sajber kriminalaca nazvana Carbanak ukarala više od milijardu dolara od banaka i drugih finansijskih institucija u 25 zemalja, inficirajući njihove sisteme malverom i pažljivo proučavajući njihove procedure. Primarni metod napada koji je koristila ova grupa bio je spear fišing, a žrtve su dobijale emailove koji su sadržali maliciozne priloge.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje

Haker povezan sa zloglasnom ransomware grupom uhapšen u Bugarskoj

Haker povezan sa zloglasnom ransomware grupom uhapšen u Bugarskoj

U susednoj Bugarskoj je uhapšen haker Teodor Iliev zbog hakovanja više državnih institucija. Stručnjaci za sajber bezbednost su ranije povezali Il... Dalje

Zbog internet prevara širom sveta uhapšeno 3950 ljudi

Zbog internet prevara širom sveta uhapšeno 3950 ljudi

Interpol je saopštio da je tokom globalne policijske operacije pod nazivom „First Light” uhapšeno 3950 osumnjičenih i identifikovano jo... Dalje

Uhapšen haker koji je pomagao zloglasnim ransomware kartelima LockBit i Conti

Uhapšen haker koji je pomagao zloglasnim ransomware kartelima LockBit i Conti

Ukrajinska policija je objavila da je uhapsila 28-godišnjeg muškarca iz Kijeva za koga se sumnja da je pomagao zloglasnim ruskim ransomware grupama ... Dalje