Uhapšeno pet Rumuna zbog širenja ransomwarea CBT-Locker i Cerber

Sajber hronika, 21.12.2017, 01:00 AM

Uhapšeno pet Rumuna zbog širenja ransomwarea CBT-Locker i Cerber

Rumunske vlasti uhapsile su pet osoba zbog optužbi za širenje spam emailova koji su inficirali računare ransomwareima CTB-Locker i Cerber.

Rumunska Direkcija za istraživanje organizovanog kriminala i terorizma (DIICOT) uhapsila je prošle nedelje petoricu osumnjičenih nakon što je dobila informacije od Europola, FBI i holandske Nacionalne policije.

Uhapšeni nisu autori ransomwarea, već samo distributeri. Istragom je utvrđeno da su oni samo iznajmljivali ransomware sa Ransomware-as-a-Service portala. Grupa je pakovala ransomware unutar arhiviranih fajlova napravljenih tako da izgledaju kao fakture, koje su se slale korisnicima kao prilozi u spam emailovima. Grupa je zadržavala 70% otkupnina, dok je 30% ostajalo RaaS portalu.

Službenici DIICOT-a su najpre uhapsili tri osobe u Bukureštu, na osnovu informacija koje su dobili od Europola i holandske policije.

U DIICOT-u veruju da su uhapšeni odgovorni za talase spam elektronske pošte kojom su distribuirani zloglasni CTB-Locker (Curve-Tor-Bitcoin Locker ili Citroni) ransomware, jedna od prvih familija ransomwarea koja je koristila Tor mrežu da sakrije svoju komandnu i kontrolnu infrastrukturu.

Posle hapšenja trojice osumnjičenih, policija je uhapsila još dvojicu pripadnika iste bande. U vreme prvih hapšenja koja su bila vezana za CTB-Locker, vlasti nisu otkrile identitet druge dvojice osumnjičenih koji su kasnije uhapšeni. Prva hapšenja su omogućila da se otkrije identitet druge dvojice osumnjičenih i da se oni povežu sa infekcijama američkih ciljeva Cerber ransomwareom.

Tajna služba SAD brzo je reagovala izdavanjem međunarodnog naloga za hapšenje, koji je došao u pravi čas, pa su rumunske vlasti mogle da uhapse pomenutu dvojicu osumnjičenih sledećeg dana, dok su pokušavali da napuste zemlju.

I privatni sektor doprineo je ovoj akciji, pre svih, kompanija McAfee koja je nadležnima dala informacije koje su dovele do hapšenja osumnjičenih. McAfee je pomogao ovoj istrazi analizirajući uzorke malvera nađene na serveru kome je pristupila holandska jedinica za visokotehnološki kriminal. Ispostavilo se da su ovi uzorci malvera CTB-Locker, posle čega su se sklopile kockice pa su istražitelji shvatili da se ovaj server koristi za distribuciju ransomwarea.

Europol je saopštio da su rumunske vlasti zaplenile "značajnu količinu" hard diskova, laptop računara, eksternih uređaja za skladištenje, uređaja za majning kriptovalute i različite dokumenate.

Kako je izgledala akcija rumunske policije možete pogledati ovde.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Dve osobe za koje se sumnja da su umešane u razvoj i distribuciju trojanca „Firebird“ koji je sada poznat pod nazivom „Hive RAT&ldq... Dalje

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje