2010. godinu obeležio rekordan broj novih malicioznih programa

Vesti, 06.01.2011, 00:15 AM

2010. godinu obeležio rekordan broj novih malicioznih programa

Prošlu godinu obeležio je rekordan broj novih malicioznih programa koji su se pojavili na internetu. Sajber-kriminalci uspeli su da samo tokom prošle godine stvore trećinu svih do sada viđenih virusa - čak 34% svih postojećih malicioznih programa stvoreno je prošle godine, i čak 40% svih do sada poznatih lažnih antivirusnih programa.

Ovo su rezultati istraživanja koje je sprovela kompanija Panda Security. Kompanija je do ovih rezultata došla analizirajući 99,4% od 134 miliona fajlova prikupljenih tokom 2010. godine. Među ovim fajlovima, čak 60 miliona njih su maliciozni - virusi, crvi, Trojanci, i drugi.

Prosečan broj novih malicioznih programa koji se pojave u toku jednog dana je porastao sa 55000 koliko ih se na dnevnom nivou pojavljivalo u 2009. godini na 63000, što je podatak koji se odnosi na 2010. godinu.

Većina novih malicioznih programa je za jednokratnu upotrebu. Dok neki maliciozni programi cirkulišu mesecima internetom pre nego nestanu, 52% novih programa koji su registrovani prošle godine potrajali su samo 24 časa. Jedan od razloga zbog kojeg se autori virusa odlučuju za viruse kratkog trajanja je i taj što antivirusi u relativno kratkom roku postaju sposobni da ih detektuju. Stoga su autori malicioznog softvera prinuđeni da menjaju maliciozni kod ili da pišu novi kako bi izbegli otkrivanje.

Ne iznenađuje podatak da finansijski motiv koji stoji iza mnogih napada na internetu određuje i učestalost pojedinih vrsta malicioznih programa u protekloj godini. Najčešći tip malicioznog programa u 2010 je tzv. bankarski Trojanac, koji čini čak 56% svih novih malicioznih programa, a za njim slede virusi (22%), crvi (10%) i adware programi (10%). Zanimljivo je da su spyware programi zabeležili veliki pad sa 6% svih malicioznih programa koliko ih je bilo u 2009. godini na svega 0,34% u 2010. Oko 1% ukupnog broja malicioznih programa pripada grup kojučine dajleri (birači brojeva), alatke za hakovanje, PUP (potencijalno neželjeni programi), bezbednosni rizici, šale i kolačići za praćenje korisnika.

Istraživači PandaLabsa otkrili su i da je 53% svih korisnika kompjutera tokom prošle godine imalo iskustvo sa infekcijom računara malicioznim programom, čak i ako su koristili ažuriran antivirusni program.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje