Američke i britanske državne institucije veruju Amazonu i Appleu da nije bilo kineskog hakovanja
Vesti, 09.10.2018, 00:30 AM
Pres služba američkog Ministarstva za unutrašnju bezbednost objavila je saopštenje u kojem se kaže da su tvrdnje Amazona i Applea da lanac snabdevanja kompanije Supermicro nije kompromitovan, u ovom trenutku verodostojne.
Kako izveštava Rojters, i Nacionalni centar za sajber bezbednost (NCSC) britanske obaveštajne službe GCHQ, podržao je izjave Applea i Amazona kojima je demantovano pisanje Bloomberga.
Istraživanje koje je sproveo Bloomberg bazirano je na informacijama dobijenim od bar 17 anonimnih izvora koji tvrde da su kineski obaveštajci dodali čipove u serverske matične ploče Supermicro, tokom proizvodnje u Kini.
Prema tvrdnjama Bloomberga, čip je dizajniran kao backdoor u mrežama Supermicro servera, što je zastrašujuća mogućnost s obzirom na to da ovakvi serveri završavaju u centrima podataka Amazona, Applea, ali i mrežama američke i britanske vlade.
“Apple nikada nije pronašao čipove, “hardverske manipulacije” ili ranjivosti namerno postavljene na bilo kom serveru. Apple nikada nije kontaktirao FBI ili neku drugu agenciju u vezi ovog incidenta. Mi ne znamo za bilo koju istragu FBI”, kaže se u Appleovom saopštenju.
“Ni u jednom trenutku, ni u prošlosti ni u sadašnjosti, nikada nismo otkrili bilo kakve probleme u vezi sa modifikovanim hardverom ili malicioznim čipovima u SuperMicro matičnim pločama u bilo kojim Elemental ili Amazon sistemima, niti smo učestvovali u nekoj istrazi sa vladom.”
Supermicro nikada nije našao maliciozne čipove, niti ga je ijedan korisnik obavestio da su takvi čipovi pronađeni”, kažu iz SuperMicro, tvrdeći da ih nikada nijedna, strana ili domaća vladina agencija nije kontaktirala u vezi ovih tvrdnji.
Iz DHS kažu da u ovom trenutku nemaju razloga da sumnjaju u izjave kompanija koji se spominju u vezi ovog navodnog incidenta.
Izdvojeno
108 Chrome ekstenzija krade podatke korisnika
Istraživači iz Socket-a otkrili su veliku kampanju koja uključuje 108 zlonamernih ekstenzija za Google Chrome, sa procenjenih 20.000 pogođenih kor... Dalje
Booking.com potvrdio incident: podaci korisnika u rukama napadača
Booking.com je počeo da obaveštava korisnike nakon što je potvrđeno da je treća strana pristupila delu podataka o rezervacijama. Prema navodima k... Dalje
Google Chrome dobija zaštitu protiv krađe sesija: ukradeni kolačići postaju beskorisni
Google je uveo novu bezbednosnu funkciju u Chrome koja ima za cilj da zaustavi jednu od najčešćih tehnika savremenih napada — krađu korisni... Dalje
Lažni ChatGPT Ad Blocker krao razgovore korisnika
Lažna Chrome ekstenzija pod nazivom ChatGPT Ad Blocker koristila se za krađu razgovora korisnika, predstavljajući se kao alat za uklanjanje oglasa ... Dalje
Microsoft upozorava: WhatsApp poruke šire malver na Windows računarima
Microsoft Defender Security Research Team upozorava na novu kampanju socijalnog inženjeringa koja od kraja februara 2026. cilja korisnike putem Whats... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





