Apple Safari je najbezbedniji, a evo ko je najrizičniji veb pregledač u 2022.
Vesti, 11.10.2022, 09:00 AM

Novi izveštaj provajdera VPN usluga Atlas VPN otkrio je iznenađujuće detalje o tome koliko su bezbedni neki od najpopularnijih veb-pregledača. Google Chrome je proglašen za najranjiviji veb-pregledač u 2022. godini, dok je Appleov Safari najbezbedniji.
Izveštaj je zasnovan na podacima iz VulDB baze podataka ranjivosti, i pokriva period od 1. januara 2022. do 5. oktobra 2022. godine.
Google Chrome se smatra jednim od najpouzdanijih veb-pregledača i zato ga većina korisnika preferira kao podrazumevani veb-pregledač. Prema podacima SimilarWeba, tržišni udeo Chromea je bio oko 61,96% u avgustu 2022. godine.
Stoga je iznenađujuće saznanje da je najpopularniji pretraživač na svetu ujedno i najrizičniji. Prema izveštaju Atlas VPN-a, Chrome sadrži 303 ranjivosti i vodi na tabeli sa 3.159 kumulativnih ranjivosti.
Chrome je jedini pretraživač u kojem su u oktobru 2022. otkrivene nove ranjivosti. To uključuje sledeće ranjivosti: CVE-2022-3307, CVE-2022-3318, CVE-2022-3314, CVE-2022-3311 i CVE-2022-3309.
Korisnici Chromea mogu da reše ove probleme ažuriranjem pregledača verzijom 106.0.5249.61.
Posle Google Chromea, sledeći najranjiviji pretraživač je Mozilla Firefox, sa 117 ranjivosti.
Prema izveštaju Atlas VPN-a, Microsoft Edge je treći najranjiviji veb-pregledač, sa oko 103 ranjivosti, što predstavlja povećanje od 61% u poređenju sa ranjivostima otkrivenim u istom periodu 2021. godine.
Iako Apple Safari nije najrizičniji pretraživač 2022. godine, to ne znači da je sasvim bezbedan. Safari je imao 26 ranjivosti otkrivenih u prva tri kvartala 2022. godine, a 1.139 ranjivosti je otkriveno od objavljivanja pretraživača. Ipak, proglašen je najbezbednijim zbog relativno malog broja ranjivosti u 2022.
Zanimljivo je da ove godine nije bilo dokumentovanih ranjivosti u pretraživaču Opera, a do sada je bilo ukupno samo 344 ranjivosti u Operi. Ali, pošto je Opera bazirana na Chromiumu, Chromium ranjivosti mogu uticati i na ovaj veb-pregledač.
Zbog svoje i bezbednosti svojih uređaja, korisnici veb-pregledača treba stalno da ažuriraju veb-pregledač koji koriste i da ekstenzije za veb-pregledače uvek preuzimaju iz verodostojnih, zvaničnih izvora.
Photo by Tim Samuel from Pexels

Izdvojeno
Danas je Svetski dan bekapa

Više od jedne decenije, 31. mart je značajan dan u tehnološkoj industriji, dan čije je obeležavanje podsetnik na važnost proaktivnog pravljenja ... Dalje
Google upozorio na ranjivosti iOS i Androida koje se koriste za instalaciju komercijalnog špijunskog softvera

Googleova grupa za analizu pretnji (TAG) otkrila je da prati preko 30 komercijalnih proizvođača špijunskog softvera koji olakšavaju širenje malve... Dalje
Otvoreno pismo Maska, Voznijaka i grupe stručnjaka za AI: Trka za razvoj sistema veštačke inteligencije je van kontrole

Ilon Musk i grupa stručnjaka za veštačku inteligenciju pozvala je da se privremeno obustavi obuka moćnih sistema veštačke inteligencije zbog po... Dalje
Microsoft predstavio Security Copilot, novog GPT-4 AI pomoćnika za sajber bezbednost

Nakon najave Copilot pomoćnika sa veštačkom inteligencijom za Office aplikacije, Microsoft je najavio još jednog pomoćnika koji je nazvan Securi... Dalje
Zbog bezbednosti Francuska zabranila sve aplikacije za zabavu na uređajima zaposlenih u državnim službama

Poslednjih nekoliko meseci, vlade širom sveta zabranjuju TikTok na uređajima zvaničnika. Holandija i Norveška su poslednje koje su se pridružile ... Dalje
Pratite nas
Nagrade