Apple će zabraniti aplikacije koje krišom snimaju aktivnost na ekranu
Vesti, 08.02.2019, 10:00 AM

Ranije ove nedelje, otkriveno je da veliki broj popularnih iOS aplikacija koristi SDK koji je razvio Glassbox, koji pokreće funkciju koja se zove ponavljanje sesije da bi se zabeležila aktivnost koja se dešava na ekranu. Aplikacije koje su koristile to su Expedia, Air Canada i Singapore Airlines, od kojih svaka ima milione preuzimanja.
Apple sada zahteva od programera aplikacija koje koriste analitički servis koji snima aktivnost na ekranu iOS uređaja da traže izričiti pristanak korisnika.
Iako je Apple u početku ćutao u vezi ovoga, kompanija je počela da šalje obaveštenja programerima da bi ih upozorila da aplikacije moraju da traže dozvolu pre snimanja aktivnosti korisnika.
“Zaštita privatnosti korisnika je najvažnija u Appleovom ekosistemu. Naše smernice za pregled aplikacija u App Store zahtevaju da aplikacije traže izričiti pristanak korisnika i da obezbede jasnu vizuelnu indikaciju kada snimaju, evidentiraju ili na drugi način prave evidenciju o aktivnostima korisnika”, kažu iz Applea.
"Obavestili smo programere koji krše ove stroge uslove i smernice o privatnosti a preduzećemo hitnu akciju ako bude potrebno."
Ako programeri ne ažuriraju svoje aplikacije da bi se uskladili sa Appleovim zahtevima, kompanija ih može privremeno ukloniti iz App Storea.
Glassbox kaže da podaci koje njihovi klijenti prikupljaju od iOS uređaja ne bi trebalo da im pomognu da špijuniraju korisnike i da se oni ne dele sa drugim kompanijama.
„Glassbox i njegovi klijenti nisu zainteresovani za „špijuniranje“ korisnika. Naši ciljevi su poboljšanje korisničkih iskustava na mreži i zaštita potrošača...”, objašnjava kompanija.
Programerima je ostavljen samo jedan dan da ažuriraju svoje aplikacije, u suprotnom, mogu biti uklonjene iz App Storea dok ne ispune zahteve.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade