Apple ima svoj ''Stagefright bag'' - iPhone se može hakovati samo jednom porukom
Vesti, 21.07.2016, 07:30 AM

Imate li iPhone? Mac? Ili bilo koji Apple uređaj?
Samo jedna specijalno napravljena poruka može hakeru otkriti vaše lične informacije, uključujući korisnička imena i lozinke sačuvane u memoriji uređaja.
Bezbednosni propust sličan je ranjivosti Stagefright koja je otkrivena pre godinu dana u Androidu, i koja omogućava hakerima da špijuniraju skoro milijardu uređaja samo pomoću jedne specijalno napravljene poruke.
Istraživač Cisco Talos tima Tajler Boen koji je otkrio ovaj bag u iOS, opisuje ovaj bezbednosni propsut kao veoma opasan bag, koji se može porediti sa Android Stagefright bagom.
Bezbednosni propust (CVE-2016-4631) je u načinu na koji Appleovi proizvodi postupaju sa slikama. Propust postoji u popularnim Appleovim operativnim sistemima, uključujući OS X, iOS, tvOS i watchOS.
Sve što napadač treba da uradi je da napravi exploit za bag i pošalje ga putem multimedijalne poruke (MMS) ili iMessage u Tagged Image File Formatu (TIFF).
Napad se može izvesti preko browsera Safari, ali napadač mora da namami žrtvu da poseti web sajt koji sadrži maliciozni payload.
U oba slučaja nije neophodna interakcija korisnika za pokretanje napada jer mnoge aplikacije kao što je iMessage, automatski prikazuju slike koje stignu.
Žrtva će teško otkriti napad, koji ako se pokrene, može dovesti do curenja podataka sačuvanih u memoriji kao što su Wi-Fi lozinke, korisnička imena i lozinke za web sajtove i email servise.
Obzirom da iOS ima sandbox zaštitu koja sprečava hakere da preuzmu kontrolu nad uređajem, napadaču bi bio potreban jailbreaking iOS-a ili root exploit da bi preuzeo kontrolu nad celim iPhoneom.
Apple je objavio zakrpu za ovaj bag u iOS verziji 9.3.3, tvOS 9.2.2, watchOS 2.2.2 i El Capitan v10.11.6, ali i zakrpe za još 42 ranjivosti.
Apple je ispravio i ozbiljan bezbednosni propust u FaceTime za iOS i OS X.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade