Apple objavio hitna ažuriranja za iOS zbog opasnog baga korišćenog za špijuniranje korisnika
Vesti, 14.09.2021, 10:00 AM

Apple je objavio paket novih ažuriranja za iOS, iPadOS, watchOS, macOS i Safari kako bi popravio dve greške (CVE-2021-30858) i CVE-2021-30860, koje se aktivno koriste za napade na korisnike Appleovih uređaja.
Jedna od njih je greška za koju istraživači bezbednosti u Citizen Labu kažu da ju je izraelski proizvođač softvera za nadzor NSO Grupa najverovatnije iskoristio kako bi omogućio državnim agencijama da instaliraju špijunski softver na telefonima novinara, advokata i aktivista. Istraživači kažu da je greška omogućavala instalaciju bez ijednog klika (što znači da meta nije morala učiniti ništa da bi bila zaražena) špijunskog softvera Pegaz, koji je navodno može da krade podatke i lozinke sa uređaja i aktivira mikrofon telefona ili kameru.
S obzirom na ozbiljnost bagova, trebalo bi ažurirati ranjive uređaje na iOS 14.8, iPadOS 14.8, macOS Big Sur 11.6, watchOS 7.6.2 i Safari 14.1.2 što je pre moguće.
Za zloupotrebu ove ranjivosti nazvane „ForcedEntry“ saznalo se prošlog meseca, kada je Citizen Lab objavio da je bag uspešno iskorišćen na telefonima sa iOS 14.6. ForcedEntry se aktivira samo slanjem zlonamerne poruke cilju. Bag podriva novu sigurnosnu funkciju nazvanu BlastDoor koju je Apple uveo u iOS 14 kako bi se sprečili upadi bez klika filtriranjem nepouzdanih podataka poslatih preko iMessage.
“Naše najnovije otkriće još jednog Appleovog nultog dana koji je postao deo arsenala NSO Grupe dodatno ilustruje da kompanije poput NSO Grupe omogućavaju despotizam kao uslugu neodgovornim državnim bezbednosnim agencijama”, rekli su istraživači Citizen Laba.
"Sveprisutne aplikacije za ćaskanje postale su glavna meta za najsofisticiranije aktere pretnje, uključujući državne špijunske operacije i plaćeničke špijunske kompanije koje ih opslužuju. Kako su trenutno dizajnirane, mnoge aplikacije za chat postale su neodoljiva meta”, kažu istraživači.
Citizen Lab je rekao da je na telefonu neimenovanog saudijskog aktiviste pronašli do sada neviđeni malver: lanac eksploatacije aktivira se kada žrtve dobiju tekstualnu poruku koja sadrži zlonamernu GIF sliku koja je u stvari Adobe PSD (Photoshop dokumenta ) i PDF fajlovi dizajnirani za rušenje komponente iMessage odgovorne za automatsko rendrovanje slika i primenu alata za nadzor.
Ovim setom najnovijih ažuriranja, Apple je zakrpio ukupno 15 ranjivosti nultog dana od početka ove godine.
Korisnicima Apple iPhonea, iPada, Maca i Apple Watcha savetuje se da odmah ažuriraju svoj softver kako bi umanjili sve potencijalne pretnje proizašle iz aktivnog iskorišćavanja ovih bagova.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade