Apple platio ogromnu odštetu zbog toga što su procurile eksplicitne fotografije iz iPhonea koji je bio na popravci

Vesti, 09.06.2021, 11:30 AM

Apple platio ogromnu odštetu zbog toga što su procurile eksplicitne fotografije iz iPhonea koji je bio na popravci

Apple je pristao na višemilionsku nagodbu po tužbi korisnice čije su eksplicitne fotografije iz njenog iPhonea objavljene na Facebooku dok je telefon bio na popravci.

Žena koja je tužila Apple, nekada studentkinja Univerziteta u Oregonu, 2016. godine je poslala poštom mobilni telefon na popravku servisu u Sakramentu, u Kaliforniji, koji je u vlasništvu kompanije Pegatron.

Pegatron je dugogodišnji partner proizvođača iPhonea.

Dvojica servisera su pristupili eksplicitnim slikama i video snimcima sačuvanim na uređaju i zatim ih objavili na Facebook profilu oštećene, tako da je izgledalo kao da ih je ona sama objavila.

Eksplicitni materijal je u sudskim dokumentima opisan kao „fotografije u raznim fazama svlačenja i seks video“.

Žena je saznala za to tek kada ju je neko od njenih prijatelja upozorio, posle čega je uspela da ukloni slike i video snimak sa svog profila.

Međutim, šteta je već učinjena zbog čega je ona pokrenula tužbu protiv Applea zbog narušavanja privatnosti i emocionalnog bola.

Serviseri su otpušteni nakon istrage, ali nije poznato da li su protiv njih podnete krivične prijave.

Apple se nagodio za oštećenom za višemilionski iznos, koji je nadoknadio Pegatron. Sporazum uključuje klauzulu koja sprečava oštećenu da obelodani iznos odštete, kao i detalje o slučaju. Ono što je poznato je da su advokati oštećene tražili odštetu od pet miliona dolara, kao i da su upozorili Apple da bi tužba rezultirala neizbežnim negativnim publicitetom za kompaniju.

Pegatron se nagodio sa tužiteljkom odvojeno.

Apple je u izjavi rekao da su nakon što su saznali za incident i „grubo kršenje“ politike privatnosti i bezbednosti podataka preduzeli trenutne mere i da od tada jačaju svoje protokole za ovlašćene servise kako bi obezbedili zaštitu podataka tokom procesa popravke.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Microsoft Edge čuva sve lozinke u memoriji: stručnjaci upozoravaju na rizik

Microsoft Edge čuva sve lozinke u memoriji: stručnjaci upozoravaju na rizik

Microsoft Edge učitava svaku sačuvanu lozinku u memoriju procesa u trenutku pokretanja pregledača i čuva je tamo kao čisti tekst, čak i ako kori... Dalje

Maliciozni Google oglasi šire MacSync: lažni Homebrew inficira macOS uređaje

Maliciozni Google oglasi šire MacSync: lažni Homebrew inficira macOS uređaje

Klik na prvi rezultat u Google pretrazi za popularni macOS alat Homebrew može dovesti do instalacije zlonamernog umesto legitimnog softvera, upozorav... Dalje

Bombardovanje imejlovima i lažna IT podrška: novi talas napada na korisnike Microsoft Teams-a

Bombardovanje imejlovima i lažna IT podrška: novi talas napada na korisnike Microsoft Teams-a

Nova kampanja sajber napada cilja zaposlene u kompanijama kombinacijom bombardovanja imejlovima i lažne IT podrške na Microsoft Teams-u, navodeći k... Dalje

Bluekit: novi AI alat za phishing napade zaobilazi MFA zaštitu

Bluekit: novi AI alat za phishing napade zaobilazi MFA zaštitu

Istraživači iz Varonis Threat Lab-a otkrili su novi phishing-as-a-service alat pod nazivom Bluekit, koji značajno pojednostavljuje izvođenje napad... Dalje

Ekstenzije kao biznis model: 82 Chrome ekstenzije prodaju podatke više od 6,5 miliona korisnika

Ekstenzije kao biznis model: 82 Chrome ekstenzije prodaju podatke više od 6,5 miliona korisnika

Istraživanje kompanije LayerX Security otkrilo je 82 Chrome ekstenzije prikupljaju i prodaju podatke korisnika, utičući na više od 6,5 miliona lju... Dalje