Apple zabranio aplikacije koje kopaju kriptovalute
Vesti, 12.06.2018, 11:30 AM

Apple je ažurirao smernice za App Store kako bi rešio problem sa aplikacijama koje koriste uređaje korisnika za rudarenje kriptovaluta. Ažuriranim smernicama zabranjeno je postavljanje aplikacija za rudarenje kriptovaluta u zvaničnu prodavnicu kompanije.
Zabrana se primjenjuje na aplikacije isključivo dizajnirane za rudarenje kriptovaluta. Druge funkcije vezane za kriptovalute, kao što su upravljanje ili trgovanje, i dalje su dozvoljene.
Dva odeljka su ažurirana u novim smernicama App Store - 2.4.2 (Kompatibilnost hardvera) i 3.1.5 (b) (ii) (Kriptovalute).
"2.4.2: Dizajnirajte aplikaciju tako da efikasno koristi napajanje. Aplikacije ne bi trebalo da brzo troše bateriju, prekomerno zagrevaju ili nepotrebno troše resurse uređaja. Aplikacije, uključujući i sve reklame trećih lica koje se prikazuju u njima, ne mogu pokretati nepovezane procese u pozadini, kao što je rudarenje kriptovaluta."
"3.1.5 (b) (ii) Aplikacije ne mogu da rudare kriptovalute, osim ako se to ne radi van uređaja (npr. majning u oblaku)."
Apple je ažurirao smernice prošle nedelje, tokom WWDC 2018 konferencije. Kompanija je napravila ovaj korak zato što je tokom prošle godine skriveni majning kriptovaluta postao najpopularniji trend sajber kriminala među autorima malvera.
Korisnici Mac i iOS nisu bili ciljani kao web serveri i korisnici Windowsa koji su u najčešće bili žrtve malvera koji kopaju digitalni novac. Ipak, Apple je povukao ovaj potez posle incidenta koji se dogodio u martu ove godine kada je jedan majner ušao u Mac App Store, sakriven u aplikaciji Calendar 2 Qbixa. Apple je zato odlučio da preduzme šta je u njegovoj moći kako bi se sprečili ovakvi scenariji.
Sprečavanje majninga kriptovaluta je ključno u IOS, jer to lako može pregrejati ili uništiti bateriju ili čak i sam uređaj ako se kućište baterije deformiše, procuri ili zapali.
Takvi scenariji su se desili Androidu - malveri kao što su Loapi i HiddenMalware za Android poznati su po tome što dovode do fizičkog oštećenja inficiranih pametnih telefona.
Aplikacije koje sadrže kod za majning još uvek su dozvoljene u Google Play prodavnici i drugim prodavnicama aplikacija, ali Google i Facebook nedavno su zabranili oglase vezane za kriptovalute jer su zloupotrebljavani za reklamiranje prevara.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade