Avril Lavinj je najopasnije slavno ime pretrage interneta

Vesti, 21.09.2017, 01:00 AM

Avril Lavinj je najopasnije slavno ime pretrage interneta

"Guglaj." Koliko ste puta čuli ovaj izraz? Verovatno nebrojeno puta, što i ne čudi, s obzirom da je pretraga jedna od najčešćih aktivnosti korisnika na internetu. Međutim, ona može biti i najopasnija. Dok tragate za informacijama i sadržajem na internetu, čuvajte se prevaranata koji traže vas.

Sajber kriminalci su veoma produktivni kada je reč o pravljenju lažnih ili inficiranih web sajtova, koji mogu da nanesu štetu vašem računaru, da prouzrokuju finansijske gubitke ili da ukradu vaš identitet.

Da bi vas doveli na svoje sajtove, sajber kriminalci koriste različite mamce, a to su najčešće najnovije vesti, značajni događaji, popularni sadržaj koji korisnici žele da preuzmu, tračevi i fotografije slavnih. Što se nešto više traži, to je pretraga opasnija.

Jedanaestu godinu zaredom, kompanija McAfee objavila je listu na kojoj se nalaze imena "najopasnijih" poznatih ličnosti. Lista je rezultat istraživanja koje je kompanija sprovela pomoću svog softvera McAfee WebAdvisor i ona je bazirana na broju rizičnih sajtova koje generišu pretrage na Googleu, Bingu i Yahoou. Na listi su imena slavnih i ključne reči koje korisnike najčešće odvode na potencijalno maliciozne sajtove.

Na prvom mestu je Avril Lavinj, a za njom slede Bruno Mars, Karli Rej Džepsen, Zejn Malik, Selion Dion, Kalvin Haris, Džastin Biber, P. Didi, Kejti Peri i Bijonse.

Sajber kriminalci često koriste njihova imena da bi privukli korisnike na svoje web stranice na kojima ih često čeka maliciozni softver. Svako ko traži video snimke ili slike poznatih, mogao bi da inficira svoj uređaj i da ostane bez sadržaja koji je tražio.

Čuvajte se i "besplatnih" stvari na internetu. Prevaranti znaju da ta reč privlači pažnju korisnika i koriste je da dođu do vas. Primera radi, pretraga sa ključnim rečima “Avril Lavigne + free mp3" je daleko najrizičniji način pretraživanja sadržaja koji je vezan za Avril Lavinj. Zapravo muzičari i dominiraju ovogodišnjom McAfeejevom listom upravo zbog potrage za besplatnim mp3 fajlovima. Veliki rizik nosi i pretraga sa ključnim rečima "free torrent", kao i sa ključnim rečima "free mp4".

Postoje dva objašnjenja zašto se Avril Lavinj našla na prvom mestu ovogodišnje liste. Ona je predmet teorija zavere onih koji sumnjaju da je prava Avril umrla, i da je zamenjena dvojnicom. Drugi razlog je to što je krajem prošle godine kanadska pevačica najavila da radi na novom albumu koji će biti objavljen krajem ove godine.

Ako nešto zvuči isuviše dobro da bi bilo istinito, verovatno ste u pravu. Ako tražite nove pesme Avril Lavinj, najbolje je da sačekate da album zvanično bude objavljen, umesto da posećujete sumnjive sajtove. Proveravajte adrese sajtova koje nameravate da posetite. Osim na zdrav razum, oslonite se na dobar antivirus koji vas može zaštititi od najnovijih pretnji.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje